CZYTAJ I W KAŻDEJ CHWILI PYTAJ
CZAT O FINANSOWANIU Z TWOJĄ ASYSTENTKĄ FINANSOWĄ – 24/7
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad faktoringiem?
Wygląda to w ten sposób, że wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności, następnie przekazujesz ją do faktoringu. Faktor ( bank lub instytucja pozabankowa) przeleje na Twoje konto około 90% wartości faktury. W momencie gdy Twój kontrahent spłaci fakturę otrzymasz resztę środków pomniejszoną o wynagrodzenie firmy faktoringowej.
Jeżeli wystawiasz faktury różnej wysokości nic nie szkodzi, faktor zazwyczaj wyznacza Ci limit wartości faktur, które będziesz mógł przekazywać do faktoringu. Zupełnie proste, prawda?
Co możesz zrobić dzięki tym pieniądzom?
Wszystko. Możesz zatowarować swoje przedsiębiorstwo, dać premie kwartalne pracownikom lub kupić potrzebne maszyny, które pozwolą Ci usprawnić Twój biznes.
Myślisz sobie, aha – czyli mam płacić za to, że dostanę swoje pieniądze.
Po części oczywiście masz rację, tak to wygląda, jednak pamiętaj, że koszt faktoringu możesz wliczyć w koszty Twojego produktu dla kontrahenta w momencie ustalania terminu płatności.
Co jeśli Twój kontrahent nie wyrazi zgody na cesję?
Cesja jest niezbędna do podpisania umowy faktoringu, ponieważ Twój kontrahent będzie przelewał pieniądze za fakturę na konto firmy faktoringowej. Czasem jednak klient nie chce się zgodzić na finansowanie faktur w faktoringu. Wtedy z pomocą przychodzi faktoring cichy. Mechanizm jest ten sam, ale to Ty przelewasz należność firmie faktoringowej podwyższoną o jej wynagrodzenie.
Masz jednego kontrahenta, boisz się, że będzie to za mało, aby przystąpić do faktoringu?
Mam dobrą wiadomość istnieją firmy faktoringowe, które obsługują tego typu transakcje. Jest to tak zwany faktoring jeden na jeden. Wtedy przekazujesz swoje faktury od jednego stałego klienta i ustalasz ogólny limit z firmą faktoringową.
Może Cię zainteresować:
A co z ryzykiem?
Zawsze pojawia się ryzyko, że Twój kontrahent nie opłaci swojej należności. Pod tym kątem również istnieją dwa rodzaje faktoringu. Faktoring bez regresu ma za zadanie ubezpieczyć ewentualne niespłacone należności. Natomiast bardziej popularny i tańszy jest faktoring z regresem, w którym po ewentualnej niewypłacalności Twojego kontrahenta, przelewasz zaliczkę na konto firmy faktoringowej.
WCIĄŻ MASZ SPORO PYTAŃ?
JESTEM TUTAJ PO TO ABY NA NIE ODPOWIEDZIEĆ
TERAZ TWOJA KOLEJ – PO PROSTU PYTAJ