Opóźnienie zapłaty za fakturę? Negocjuj i wdrażaj stałe finansowanie faktur.

Opóźnienie zapłaty za fakturę nie powinno Ci spędzać snu z powiek. Zastosuj jedną z technik na trudne czasy, jaką jest faktoring lub wynegocjowanie wydłużenia terminu płatności za fakturę.

Admin -
Admin
faktoring paniala
PaniAla czytaj i pytaj

Czas czytania 2 minuty.

Pan Krzysztof prowadzi małą firmę budowlaną. Pomimo, że za swoje usługi wystawia faktury z terminem płatności ponad 30 dni, problemem są zatory finansowe i brak wystarczających środków na opłacenie rat leasingowych, materiałów budowlanych, czy ubezpieczenia. Pan Krzysztof co miesiąc, praktycznie zastanawia się, jak utrzymać płynność finansową.

W takiej sytuacji najrozsądniej jest wziąć pod uwagę dwa scenariusze. A jakie konkretnie to zależy od tego, czy jest to sytuacja jednorazowa/incydentalna, czy mamy do czynienia z permanentnym problemem w opłacaniu miesięcznych zobowiązań.

Negocjuj terminy płatności faktur

Po pierwsze wnioskuj u dostawcy o wydłużenie terminu spłaty faktury. Jeżeli masz dobre relacje z tym kontrahentem, a dodatkowo wskażesz powód opóźnienia lub/i źródło, z którego spłacisz zobowiązanie jest spora szansa na pozytywną reakcję. Jednak działanie to jest raczej jednorazowe i nie można liczyć na jego powtarzalność.

Po drugie jeśli potrzebujesz wydłużenia terminu płatności na stałe, możesz spróbować negocjować dłuższy termin płatności np. w zamian za podniesienie ceny produktu. Jednak nie każdy dostawca chce lub (ze względu na własne zobowiązania) może sobie na to pozwolić.

opóźnienie zapłaty paniala

Faktoring – stałe finansowanie Twoich zobowiązań

Skorzystaj ze stałego finansowania na spłatę swoich zobowiązań z tytułu dostawy towarów i usług. Produktem idealnym do tego celu jest faktoring odwrotny – w różnych ofertach zwany również odwróconym, czy zakupowym. W ramach tego produktu firma faktoringowa spłaca za nas zobowiązania u dostawców do wysokości przyznanego limitu.  Po naszej stronie powstaje obowiązek zwrotu tych środków wraz z odsetkami faktoringowymi  w ustalonym w umowie faktoringu terminie.

Finansowanie faktur niewymagalnych, wymagalnych i pro – forma.

Co ważne, elastyczne podejście firmy faktoringowej pozwala na finansowanie faktur niewymagalnych, wymagalnych, pro forma oraz np. częściowe finansowanie faktury jeśli mamy takie potrzeby. Jeśli znajdziemy dobrą ofertę, będziemy mogli zwrócić otrzymane w ten sposób środki w dowolnym – wcześniejszym niż umówiony – terminie płacąc dokładanie za czas angażowania środków przez firmę faktoringową. W ten sposób de facto wydłużamy termin płatności faktur sami decydując o terminie ich spłaty.

Może Cię również zainteresować:

Na co warto zwrócić uwagę wybierając faktoring

Sprawdzając ofertę rynkową dotyczącą tego rodzaju finansowania warto zwrócić uwagę na wysokość opłat:

 1. prowizji przygotowawczej
 2. odsetek faktoringowych
 3. opłat od niewykorzystanego limitu (można znaleźć oferty bez tych opłat)
 4. finansowych konsekwencji wcześniejszej i późniejszej spłaty zobowiązania.
faktoring dla firm

Opóźnienia zapłaty w branży budowlanej

Faktoring jest narzędziem, najbardziej docenianym przez właścicieli firm budowlanych, produkcyjnych oraz transportowych.

paniala
PaniAla czat o finansowaniu

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.