Brak kontaktu z dłużnikiem – co robić?

Niemal każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą zetknął się z tym problemem. Dłużnik nie płaci i unika jakiegokolwiek kontaktu. Tak naprawdę nie wiemy co się u niego dzieje. 
Co w tej sytuacji możemy zrobić? Mamy kilka rozwiązań do wyboru.

Admin -
Admin
brak kontaktu z dłużnikiem

Z artykułu dowiesz się:

Kiedy warto odpuścić dłużnikowi i zapomnieć

– możemy sobie na to pozwolić wtedy, kiedy kwota zadłużenia nie ma dla nas większego znaczenia albo uzyskamy pewność, że ewentualne postępowanie w tym sądowe i egzekucyjne nie będzie skuteczne a poniesione na nie nakłady się nie zwrócą. Aby zyskać taką pewność koniecznym jest zebranie możliwie jak najpełniejszych informacji na temat sytuacji finansowej naszego dłużnika. Powstaje pytanie czy sami mamy możliwość, czas i źródła aby zdobyć taką wiedzę i podjąć racjonalną decyzję. Jeśli nie powinniśmy skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalistów.

Jak samodzielnie prowadzić działania windykacyjne

– możemy sami podjąć działania windykacyjne w tym – jeśli trzeba – skierować sprawę na drogę postępowania sądowego a potem egzekucyjnego. Dla części przedsiębiorców skierowanie sprawy do sądu dotychczas nie wydawało się trudne i nieźle sobie z tym radzili – często  kierując sprawy do E-sądu. Schody zaczynały się dopiero wtedy, gdy dłużnik złożył sprzeciw, sprawa po wielu miesiącach trafiała do sądu rejonowego i czekała na wyznaczenie terminu rozprawy. Obecnie – w świetle natłoku zmian prawnych związanych z zasądzaniem należności, których część przez dłużników jest  interpretowana jako zachęta do nieodbierania korespondencji z sądów – może się okazać, że samodzielne doprowadzenie do uzyskania prawomocnego wyroku może okazać się nie do przejścia. A trzeba wziąć pod uwagę, że naszym celem jest skuteczne ściągnięcie należnych nam środków a nie uzyskanie wyroku a więc ta najważniejsza praca dopiero przed nami.

Jeżeli jednak przebrniemy przez etap sądowy musimy skierować wniosek do komornika – pamiętajmy, że komornik podejmuje działania wyłącznie na wniosek wierzyciela. Tak więc jeśli komornik ma zająć dłużnikowi należności u kontrahentów powinniśmy szczegółowo wskazać we wniosku do jakich firm powinny trafić zajęcia. Pytanie czy posiadamy taką wiedzą albo czy jesteśmy w stanie samodzielnie ją zdobyć.

Plusy i minusy sprzedaży wierzytelności

– na pewno jesteśmy w stanie pogodzić się z utratą części środków aby szybko odzyskać należne nam pieniądze i pozbyć się ryzyka większej straty. Oczywiście jest to możliwe jeśli znajdziemy podmiot, który zdecyduje się złożyć nam taką propozycję. Firmy zajmujące się skupem wierzytelności  sprawdzą kondycję naszego dłużnika i dopiero wtedy zdecydują czy złożyć nam ofertę. Jeśli już taką ofertę otrzymamy to powinniśmy rozważyć ją nie tylko pod kątem wysokości proponowanej ceny zakupu i terminu jej zapłaty ale też uważnie przeczytać umowę sprzedaży. Zazwyczaj podmioty te oferują warunkowe umowy zakupu lub umowy zawierające zapisy o możliwym odstąpieniu od umowy. Taka ostrożność firm windykacyjnych nie dziwi – rynek jest pełen wierzytelności trudnych. Podejmując próbę sprzedaży wierzytelności być może nie uda nam się rzeczywiście jej sprzedać na oczekiwanych warunkach jednak na pewno powinniśmy uzyskać informację zwrotną na temat oceny sprawy przez firmę zajmującą się obrotem wierzytelnościami. Dzięki łatwiej przyjdzie nam podejmować dalsze decyzje.

W jaki sposób prawnik może pomóc?

– to niezła propozycja. Być może mamy zaprzyjaźnionego prawnika a jeśli nie to na rynku jest duży wybór. Na co powinniśmy zwrócić uwagę oprócz opinii na temat wybranej kancelarii? Na pewno na warunki finansowe współpracy. Czy musimy płacić za każdą czynność? – np. napisanie pozwu, odpowiedzi na sprzeciw itd. A może musimy płacić za godzinę pracy przy naszej sprawie. Rozwiązanie może okazać się dość drogie a to jest tylko pewien etap sprawy, który jeszcze nie jest związany z bezpośrednim odzyskaniem środków.

Pamiętajmy, że zadaniem kancelarii prawnej – jeśli umowa pomiędzy nami nie stanowi inaczej – jest uzyskanie prawomocnego wyroku i ewentualnie wysłanie do komornika wniosku egzekucyjnego a nie skuteczne ściągniecie naszych pieniędzy. Raczej nie należy się spodziewać, że kancelaria prawna zgodzi się na zapłatę swoich kosztów dopiero po odzyskaniu środków od dłużnika.

Kiedy oddać sprawę do windykacji

– jeśli uznamy, że brak nam czasu, cierpliwości, wiedzy itd. i nie możemy sobie pozwolić na zaniedbanie tego tematu poszukajmy partnera do współpracy w tym zakresie. Warto przyjrzeć się doświadczeniu firmy, jak długo działa na rynku, jaki ma kapitał oraz czy zapewnia bieżący dostęp do informacji na temat prowadzonej sprawy. Przeczytajmy umowę pod kątem warunków finansowych: kiedy, ile i za co powinniśmy zapłacić.  Cena jest ważnym ale nie jedynym kryterium wyboru.

Większość firm windykacyjnych pobiera wynagrodzenie po skutecznej windykacji – to właściwie standard. Jednak jeśli dobrze poszukamy znajdziemy partnera, który w razie niepowodzenia windykacji polubownej skredytuje nam koszty prawnika aż do zakończenia sprawy. To oznacza, że będziemy musieli wyłożyć środki jedynie na wpis sądowy i ewentualnie zaliczkę komorniczą. Co ważne, szanująca się firma windykacyjna nie ogranicza się do skierowania wniosku do komornika ale aktywnie uczestniczy w procesie egzekucyjnym. To maksymalizuje szanse na odzyskanie należnych nam pieniędzy. 

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ PYTANIE

Doradca finansowy

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    faktoring wpraktyce
    Faktoring w praktyce

    Faktoring w praktyce to nie tylko narzędzia polepszające płynność przedsiębiorcy czy też sposób na przyspieszenie płatności poprzez wypłatę zaliczki faktoringowej to również skuteczny sposób na monitoring...

    Zobacz artykuł