Kupno samochodu na firmę – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Jak kupić samochód na firmę? Czy możliwe jest kupno samochodu na firmę jednoosobową? Co bardziej się opłaca – leasing czy kupno za gotówkę? W jakich przypadkach przysługuje pełne odliczenie VAT od zakupu samochodu firmowego? O tym wszystkim opowie Ci Pani Ala. 

Admin -
Admin
auto na firmę
blog finansowy

Zakup samochodu na firmę to (po)ważna decyzja, której podjęcie wiąże się z koniecznością przeanalizowania obecnej i prognozowanej sytuacji finansowej, sposobów wykorzystywania auta w firmie, potencjalnych korzyści podatkowych czy w końcu indywidualnych preferencji. Jeśli interesuje Cię finansowanie pojazdu firmowego, Pani Ala chętnie porówna dla Ciebie wiele ofert. 

Prowadzenie działalności gospodarczej bez auta byłoby mocno utrudnione, a w przypadku wielu przedsiębiorców – w zasadzie niemożliwe. Kupno samochodu na firmę to nie tylko podstawa mobilności, ale również najprostsza metoda optymalizacji podatkowej.

Czas czytania ok 8 minut

Z tekstu dowiesz się:

Zakup samochodu na firmę – na czym warto się skupić?

Przede wszystkim zastanów się, w jakich celach będzie wykorzystywany samochód w firmie. Do dostawy produktów, dojazdów do klientów, przewożenia pracowników, a może do tzw. celów mieszanych, czyli do prowadzenia działalności oraz prywatnie? Od tego w głównej mierze zależy segment pojazdów, w którym będziesz się poruszać podczas zakupu auta na firmę oraz prawo do odliczenia 50% albo 100% podatku VAT. Zakup samochodu na firmę to spory wydatek, dlatego dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową – zwłaszcza jeśli jesteś jednoosobowym przedsiębiorcą i zamierzasz skorzystać z finansowania. Przekalkuluj, jaka miesięczna rata leasingu, kredytu czy najmu będzie dla Ciebie optymalna, czyli nie zakłóci płynności finansowej, a jednocześnie pozwoli Ci zmniejszyć obciążenia podatkowe. Pamiętaj, że w 2019 roku został wprowadzony limit ujmowania wydatków z tytułu opłaty wstępnej oraz rat leasingowych. Dla samochodów spalinowych kwota ta wynosi 150 000 zł. Trzecia, ważna do przemyślenia kwestie, to gdzie (od kogo) kupisz auto.

leasing forum

Najdogodniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy

Dla przedsiębiorcy najdogodniejszym rozwiązaniem jest zakup samochodu od firmy, ponieważ otrzymujesz fakturę, ale oczywiście kupno samochodu na firmę od osoby prywatnej także jest możliwe. Naturalnie pojawia się kolejny dylemat – kupić auto nowe z salonu czy używane? Wbrew pozorom, zakup używanego samochodu na firmę z korzystnym finansowaniem jest realnie możliwy. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ 2-3-letnie auto z przebiegiem 20-40 tys. km najczęściej „pachnie” jeszcze nowością, a już nie traci tak na wartości, jak samochód fabrycznie nowy.

A teraz odpowiedz sobie na kilka pytań

Pozostaje jeszcze jedna istotna sprawa związana z kupnem samochodu – leasing czy gotówka, a może najem długoterminowy albo kredyt? Na pewno pomocne w podjęciu decyzji w zakresie finansowania będzie odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

  • Czy kupno samochodu na firmę za gotówkę w Twoim przypadku w ogóle wchodzi w grę (i się opłaca)?
  • Ile maksymalnie możesz zapłacić za samochód z góry (tytułem opłaty wstępnej czy ubezpieczenia), a ile co miesiąc w ratach?
  • Na jak dużej niezależności w korzystaniu z pojazdu Ci zależy? 
  • Czy po okresie finansowania zamierzasz wykupić samochód, czy raczej planujesz  jego wymianę na nowy? 
  • Czy martwią Cię obowiązki związane z serwisowaniem pojazdu, ubezpieczeniem i późniejszą odsprzedażą?
  • Czy Twoja firma przynosi zyski, które możesz w sposób wiarygodny udokumentować?

Jak wygląda kupno samochodu na firmę jednoosobową?

Większość jednoosobowych przedsiębiorców używa samochodu nie tylko do celów stricte zawodowych. W praktyce pojazdy te wykorzystywane są także w celach prywatnych, by jeździć na zakupy czy zawozić dziecko do przedszkola. Czy można kupić samochód osobowy na firmę, mimo częstego, prywatnego podróżowania? Zacznijmy od doprecyzowania, że kupno samochodu na firmę jednoosobową oznacza de facto jego zakup i rejestrację na właściciel. Jest tak ponieważ jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada osobowości prawnej (jak spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Zatem w dowodzie rejestracyjnym nie znajdziesz nazwy swojej firmy. Oczywiście nie stanowi to przeszkody, by rozliczyć w kosztach zakup auta i wydatki związane z jego eksploatacją (zakup paliwa i ubezpieczenia OC/AC, koszty przeglądów, wymiany opon, napraw itd.). Pojazd zarejestrowany na przedsiębiorcę jednoosobowego może zostać zaliczony do ewidencji środków trwałych i poddany amortyzacji. Gdy już wybierzesz i kupisz auto, czekają Cię podobne czynności, jak osobę prywatną, czyli składasz w wydziale komunikacji standardowy zestaw dokumentów.

W przypadku zakupu samochodu na firmę z zagranicy

W przypadku zakupu samochodu na firmę z zagranicy dodatkowo musisz przedstawić potwierdzenie opłacenia akcyzy, a także dowód opłaty celnej, jeżeli pojazd został sprowadzony z kraju spoza UE. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą zostać wcześniej przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Niezależnie jednak od tego, czy sprowadziłeś używane auto, czy wybrałeś nowy model z salonu, z zakupu samochodu osobowego na firmę jednoosobową możesz odliczać podatki.

Przeczytaj także:

jaki leasing na firmę
karta paliwowa auto firmowe

Jak kupić samochód na firmę?

Jeśli interesuje Cię kupno samochodu na firmę, najpierw znajdź odpowiedni model pojazdu – dopasowany do celów, w jakich będzie używany/użytkowany. Następnie zastanów się nad wyborem formy finansowania (chyba że dysponujesz „wolną” gotówką). Gdy Twój wybór padł na auto o konkretnych parametrach, spróbuj poszukać takiego lub bardzo podobnego modelu w kilku salonach/komisach i każdy z nich poprosić o ofertę. Jeśli zamierzasz wziąć samochód w leasing, dodatkowo poproś o kalkulacje na podstawie różnych parametrów (w zależności od okresu finansowania, wysokości opłaty wstępnej i % wykupu, zmieniać się będzie wysokość oprocentowania leasingu). W zależności od formy finansowania, właścicielem pojazdu będziesz Ty albo podmiot finansujący (np. bank), co wpływa na możliwość wpisania samochodu do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W obu przypadkach masz możliwość zaliczenia części lub całości wydatków na firmowy pojazd do kosztów uzyskania przychodu.

jaki leasing kalkulator

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem używanego samochodu na firmę?

Zakup używanego samochodu na firmę, czyli takiego, który ma co najmniej 6 miesięcy, jest kuszącą opcją ze względu na znacznie niższą cenę, wolniejszą utratę wartości w czasie oraz możliwość szybszego amortyzowania. Z drugiej strony pociąga za sobą zwiększone ryzyko awarii oraz mniejsze szanse na otrzymanie niskooprocentowanego leasingu czy korzystnej oferty ubezpieczenia OC/AC. Dlatego, zanim kupisz używany samochód na firmę, przeanalizuj (biorąc pod uwagę korzyści podatkowe i majątkowe), czy na pewno jest to dla Ciebie opłacalne. Pewnym kompromisem między samochodem nowym a używanym są tzw. auta demo, czyli modele z poprzedniego roku, z kilkutysięcznym przebiegiem, używane głównie do jazd testowych. 

Kupno samochodu w leasing czy za gotówkę – co wybrać?

Kupno samochodu na firmę za gotówkę jest najprostszym i najtańszym sposobem nabycia prawa własności pojazdu, ponieważ unikasz wszelkich kosztów finansowania zakupu (oprocentowanie, opłata manipulacyjna, koszt wykupu, ubezpieczenie leasingu). Jednak niewiele firm może sobie pozwolić na jednorazowe wyłożenie środków własnych w tak dużej wysokości – zwłaszcza gdy zapotrzebowanie na pojazdy przekracza 1 sztukę. Jeśli chcesz rozłożyć koszty kupna auta w czasie i nie ryzykować utratą płynności finansowej, wybierz leasing operacyjny.

auto na jednosobową działalność

To najpopularniejsza forma finansowania samochodów firmowych w Polsce. Przedsiębiorca uiszcza opłatę wstępną i manipulacyjną zgodnie z zawartą umową, a następnie przez ustalony czas (średnio 2-3 lata) opłaca comiesięczne raty. Po tym czasie może wykupić pojazd za określony % wartości. Musi też kupić polisę gwarantującą kompleksową ochronę z opcją likwidacji szkód w ASO (niektóre firmy leasingowe narzucają wybór polisy). Finansujący jest właścicielem pojazdu i to on dokonuje amortyzacji. Raty netto zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu, a VAT odliczasz w 50% lub 100%.

Kupno samochodu na firmę za gotówkę

Zakup samochodu na fakturę z majątku przedsiębiorcy albo z kredytu wliczasz w koszty uzyskania przychodu przez okres amortyzacji pojazdu, czyli przez 5 lat w przypadku nowego modelu i 2,5 roku w przypadku auta używanego. Wszystkie koszty eksploatacyjne (zakup paliwa, naprawy, wymiana opon, zakup polisy) również wliczasz do kosztów uzyskania przychodu. Jako właściciel masz pełną swobodę w zakresie wyboru polisy AC czy metody likwidacji szkody. Minusem jest konieczność posłużenia się rozłożonymi w czasie odpisami amortyzacyjnymi, co może okazać się mało opłacalne z perspektywy podatkowej. 

Zanim zapłacisz za auto gotówką!

Pamiętaj, że przedsiębiorca ma obowiązek regulowania za pośrednictwem rachunku płatniczego płatności za transakcje, gdy są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ich wartość przekracza 15 tys. zł, a stroną jest inny przedsiębiorca. Zatem kupując samochód na firmę, nie zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego (za gotówkę).

Jak odliczyć zakup samochodu na firmę?

Aby zakwalifikować wydatek na auto jako koszt uzyskania przychodu, musisz udokumentować wydatek oraz wykazać, że został on poniesiony w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodu. Ponadto wydatek ten nie może zostać wykluczony z katalogu kosztów uzyskania przychodu (art. 23 ustawy o PIT). O tym, ile odliczyć z zakupu samochodu na firmę, decyduje przede wszystkim cel wykorzystywania pojazdu. Jeżeli samochód używany jest:

  • do celów służbowych i prywatnych – odliczysz 50% podatku VAT,
  • wyłącznie do celów służbowych – odliczysz 100% podatku VAT (masz jednak obowiązek prowadzenia tzw. kilometrówki, zgłoszenia tego faktu do US oraz ustalenia regulaminu).

Dotyczy to zarówno kupna samochodu na firmę za gotówkę, jak i będącego przedmiotem umowy leasingu. Jeśli auto kupiłeś na kredyt, do kosztów wliczysz odsetki z rat. 

Kupno samochodu na firmę – ogólne podsumowanie

Zakup samochodu na firmę to (po)ważna decyzja, której podjęcie wiąże się z koniecznością przeanalizowania obecnej i prognozowanej sytuacji finansowej, sposobów wykorzystywania auta w firmie, potencjalnych korzyści podatkowych czy w końcu indywidualnych preferencji. Jeśli interesuje Cię finansowanie pojazdu firmowego, Pani Ala chętnie porówna dla Ciebie wiele ofert. 

paniala czat
panialaczat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.