Kryzys finansowy w 2019 roku? Jak ochronić swoją firmę?

Zgodnie z teorią o cyklu koniunkturalnym, przewiduje się, że pod koniec 2019 roku wystąpi bardzo duże prawodpodobienństwo kryzysu gospodarczego. Zważywszy na fakt, że ostatni kryzys finansowy globalna gospodarka przeżyła w latach 2008-2009 (upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers). W mediach głośno rozprawia się na temat Brexitu, napiętej polityce prowadzonej przez USA oraz bańce rosnącej wokół kryptowalut. […]

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Zgodnie z teorią o cyklu koniunkturalnym, przewiduje się, że pod koniec 2019 roku wystąpi bardzo duże prawodpodobienństwo kryzysu gospodarczego. Zważywszy na fakt, że ostatni kryzys finansowy globalna gospodarka przeżyła w latach 2008-2009 (upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers). W mediach głośno rozprawia się na temat Brexitu, napiętej polityce prowadzonej przez USA oraz bańce rosnącej wokół kryptowalut. Warto mieć jednak na uwadze, że minione kryzysy z 2001 roku oraz 2008 roku szerokim łukiem ominęły polski rynek.

Jakie zagrożenia dla przedsiębiorców niesie kryzys finansowy w 2019 roku?

Mikro przedsiębiorstwa i małe firmy mają coraz trudniejszy dostęp do kapitału oraz źródeł finansowania. Jest to jednocześnie największa bariera rozwoju polskich firm sektora MŚP. Polscy przedsiębiorcy mają utrudniony dostęp do kredytowania, dzięki szeregu procedur i wymogów. Jednak istnieją dla nich alternatywne formy finansowania zewnętrznego.

Jakie są obawy przedsiębiorców przed kryzysem finansowymn?

Przedstawiciele sektora MŚP oczekują przede wszystkim efektywnych procesów przyznawania finansowania oraz minimum formalności. Jest to jeden z czynników sprzyjających rozwojowi firm pożyczkowych, które nie gwarantują jednak stałej poprawy płynności finansowej pożyczkobiorców. Mocnymi alternatywami dla kredytów i pożyczek są usługi faktoringowe i leasingowe.

Jak efektywnie finansować środki trwałe w przedsiębiorstwie?

Przy wdrażaniu nowych technologii, małym innowacyjnym start-upom brakuje środków kapitału własnego, aby sfinansować kosztowne oprogramowanie bądź nowoczesny sprzęt. Na pomoc przedsiębiorcom przychodzą leasingodawcy, którzy oferują elastyczne warunki finansowania przy stosunkowo niewielkiej ilości formalności w porównaniu do klasycznego kredytu.

Decydując się na leasing, przedsiębiorstwo unika zamrożenia środków pieniężnych, płacąc stałe miesięczne raty leasingowe. Środki trwałe wzięte w leasing, pozwalają na elastyczne i sprawne zarządzanie kapitałem obrotowym. Ponadto raty leasingowe na rzecz leasingodawcy przedsiębiorstwo może potraktować jako koszt bieżących działań, obniżając podstawę naliczania podatku dochodowego.

W przypadku kryzysu finansowego, ilość środków trwałych w leasingu, możę pozwolić na ich szybką i efektywną redukcję, nie obciążając przy tym kapitału obrotowego firmy.

Obecnie w leasing przedsiębiorstwo może wziąć:

  • komputery,
  • flotę samochodową,
  • maszyny produkcyjne,
  • nieruchomości,
  • pracowników.

Co w przypadku, gdy kontrahent nie spłaca czasowo zobowiązań?

Załóżmy, że podstawowa działalność prowadzonego biznesu opiera się na środkach trwałych wziętych w leasing (sprzet rolniczy, sprzęt meydyczny czy budowlany). Przy wymianie handlowej należy mieć na uwadze wiekowanie należności. Na zapłatę zobowiązań wystawionych na fakturze sprzedaży można czekać nawet 90 dni, tym samym nie posiadając środków na pokrycie kosztów działalności podstawowej. Wówczas przydatny okazuje się faktoring. W dobie nadchodzącego kryzysu finansowego, utworzenie procesów utrzymywania płynności finansowej firmy może okazać się zbawienne. Recesja jednoznacznie wpłynie na wypłacalność kontrahentów.

W uproszczeniu usługa faktoringowa polega na sprzedaży faktur o odroczonym terminie płatności wyspecjalizowanej instytucji finansowej tzw. faktorowi. Dzięki temu faktorant – wystawiający faktury swoim kontrahentom – pozyskuje środki pieniężne od faktora nawet w przeciągu kilkunastu minut od rejestracji faktury w systemie. Faktorzy – na polskim rynku głównie banki komercyjne – świadczą ponadto usługi w zakresie monitorowania należności, prowadzenia rozliczeń oraz w ściąganiu należności od kontrahentów. Sprzyja to płynności oraz oszczędności czasu.

Jak polskie przedsiębiorstwa pozyskują kapitał?

Prócz faktoringu, leasingu czy pożyczek i kredytów, polskie start-upy finansują się poprzez:

  • Crowdfunding,
  • Fundusze private equity,
  • Fundusze venture capital.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.