Leasing nieruchomości czy kredyt? Teraz masz wybór

Leasing nieruchomości jest alternatywą dla kredytu hipotecznego i ma niezaprzeczalne zalety. Zobacz na czym polega leasing nieruchomości i jakie są korzyści.

Admin -
Admin
leasing nieruchomości czy kredyt
blog finansowy

Potrzebujesz pomocy przy leasingu nieruchomości? Skorzystaj ze wsparcia. Pani Alznajdzie dla Ciebie oferty, wynegocjuje ceny i pomoże w kwestiach prawno – formalnych. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania 4 minuty.

Z tekstu dowiesz się:

Co to jest leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości to umowa, w której leasingodawca umożliwia leasingobiorcy odpłatne korzystanie z danego budynku, czy lokalu. Na pierwszy rzut oka transakcja ta wygląda tak samo jak najem. Różnicą jest jednak fakt, że umowa najmu nie przewiduje przeniesienia prawa własności nieruchomości, a umowa leasingowa reguluje również tą kwestię. Moment, w którym następuje przeniesienie prawa własności jest uzależniony od rodzaju leasingu, na który przystały obie strony transakcji.

Rodzaje leasingu nieruchomości

W przypadku leasingu nieruchomości, podobnie jak przy innych przedmiotach transakcji wyróżnia się leasing operacyjny i finansowy. W pierwszym nieruchomość w trakcie obowiązywania umowy nadal zaliczana jest do składników majątku leasingodawcy. Leasingobiorca natomiast może ją wykupić i przenieść do własnych aktywów dopiero po zakończeniu okresu umowy. Leasing finansowy działa inaczej, ponieważ nieruchomość staje się własnością leasingobiorcy już w momencie podpisania umowy, co wiąże się z obowiązkiem wykonywania odpisów amortyzacyjnych. Wykup przedmiotu leasingu jest automatyczny i dokonuje się w chwili zapłaty ostatniej raty leasingowej. Na temat rodzajów leasingu pod kontem co komu się opłaca pisaliśmy tutaj: Jakie są rodzaje leasingu i jak go dopasować do działalność firmy.

leasing nieruchomości plusy i minusy

Leasing zwrotny nieruchomości

którego działanie jest odwrotne do standardowych umów leasingu. W tej transakcji przekazanie prawa własności do nieruchomości następuje od leasingobiorcy do leasingodawcy, którym zazwyczaj jest firma leasingowa. W praktyce przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej swoją nieruchomość, ale zastrzega sobie prawo do dalszego jej wykorzystywania w zamian za opłacanie rat leasingowych. Dzięki temu „odmraża” gotówkę, którą może wykorzystać na dalsze inwestycje. Z leasingu zwrotnego nieruchomości, często korzystają właściciele galerii i centrów handlowych, którzy po ukończeniu budowy podpisują umowę leasingu zwrotnego. Nadal korzystają z nieruchomości, którą wynajmują sklepom, a uzyskany czynsz pokrywa ratę leasingową i przynosi zysk. Środki odblokowane dzięki umowie leasingu przeznaczają zaś na budowę kolejnych nieruchomości. 

Leasing nieruchomości czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

Jak wspomniano we wstępie leasing nieruchomości może być alternatywą dla kredytu hipotecznego.

  • Leasing to forma pozyskiwania nieruchomości, która w odróżnieniu od kredytu nie wymaga wielu formalności, co sprawia, że jej uzyskanie jest szybsze.
  • Ponadto zdolność i historia kredytowa nie są decydujące. Ocenie podlega tylko możliwość regulowania opłat i zabezpieczenie finansowe.
  • Warto również podkreślić, że raty leasingowe nie wpływają na zdolność kredytową, co pozostawia przedsiębiorcy większe pole do manewru w przyszłości oraz umożliwia zwiększa szanse uzyskania kredytu na inny cel.
  • Leasing, korzystnie wpływa również na kwestie finansowe w firmie leasingobiorcy. W zależności od rodzaju umowy do firmowych kosztów można wliczyć raty leasingowe bądź odpisy amortyzacyjne wraz z ratami odsetkowymi. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca zapłaci niższy podatek dochodowy, a pozyskana nieruchomość w praktyce okaże się jeszcze tańsza.
  • Kolejną zaletą leasingu nieruchomości jest wspomniane już przeniesienie wartości. Przedsiębiorca inwestując w dany lokal tak naprawdę podnosi standard nieruchomości, która w przyszłości będzie należała do niego.

Leasing nieruchomości ma jednak również wady. Najistotniejszą z nich jest fakt, że firmy leasingowe określają minimalną wartość nieruchomości, którą musi ona osiągnąć by być brana przez nie pod uwagę, jako przedmiot leasingu. Ograniczenia te sprawiają, że leasing nieruchomości dotyczy zazwyczaj drogich budynków, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie duże przedsiębiorstwa. Sytuacja ta powoduje, że mimo iż leasing nieruchomości jest z reguły atrakcyjniejszy od kredytu to nie jest on dostępny dla każdego. 

Może Cię zainteresować:

Wszystko co dodatkowo powinieneś wiedzieć o leasingu nieruchomości

leasing nieruchomośic

 

Leasing kalkulator

Leasing czy kredyt – oto jest pytanie. Wybór najkorzystniejszej formy finansowania w przypadku tak wielu możliwości oferowanych na rynku wydaje się skomplikowany. Internet jest pełen kalkulatorów leasingowych, które mają za zadanie obliczyć przewidywany koszt rat leasingowych przy wybranej wysokości opłaty wstępnej, ilości rat i co najważniejsze wartości nieruchomości. Dostępne są kalkulatory, które określą całkowite przewidywane koszty, tarczę podatkową oraz wartość końcową nieruchomości. Dają one również możliwość poznania alternatyw do leasingu, ponieważ jego koszt jest zależny od wielu czynników. Jeśli brakuje czasu na porównywanie ofert i szukanie kalkulatorów leasingowych.

Zleć Pani Ali skalkulowanie oferty leasingu i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

czat

Leasing nieruchomości dedykowany jest średnim i dużym przedsiębiorstwom. Powód jest jeden – nie dysponują one ani dużym kapitałem, ani tym bardziej zdolnością kredytową. Forma leasingu umożliwia korzystanie z danej rzeczy i nie blokuje środków ani zdolności kredytowej.

Leasing nieruchomości dla firm- wymagane formalności

Banki i firmy leasingowe wymagają od przedsiębiorcy przede wszystkim przedstawienia dokumentów potwierdzających status prawny firmy, jej zobowiązania oraz dochody. Firma musi mieć również ugruntowaną pozycję na rynku, ponieważ umowa leasingu jest zazwyczaj długoterminowa, a leasingodawca szacuje ryzyko takiej transakcji.

Zabezpieczeniem umowy leasingu nieruchomości jest sama nieruchomość, w związku z czym musi być ona atrakcyjna. Leasingodawca w przypadku niewywiązywania się leasingobiorcy ze zobowiązania musi mieć możliwość szybkiej sprzedaży nieruchomości. W związku z tym przed zawarciem umowy należy również przedstawić wszystkie dokumenty charakteryzujące przedmiot transakcji. W niektórych przypadkach wymagany jest również plan zagospodarowania przestrzennego okolicy.

Leasing nieruchomości to atrakcyjna forma finansowania. Śmiało można powiedzieć, ze rozwiązanie to jest lepsze niż kredyt hipoteczny, jednak nie każdy przedsiębiorca ma do niego dostęp. Warty rozważenia jest również leasing zwrotny nieruchomości, który pozwala uwolnić środki na kolejne inwestycje.

Zleć Pani Ali przygotowanie oferty leasingu i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

Dlatego zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

– pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji

– doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.

– pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

czat dla przedsiębiorców

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.