Jak zdobyć Zieloną Kartę OC i kiedy jest ona wymagana?

Zielona Karta OC to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, które obowiązuje poza granicami Unii Europejskiej. Polisa ta przyda się osobom podróżującym autem po takich krajach jak Ukraina, Albania czy Czarnogóra. Gdzie jeszcze będzie potrzebna Zielona Karta i ile za nią zapłacimy?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Co to jest Zielona Karta OC samochodu lub motocykla?

Zielona karta OC, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy1, to obowiązkowa polisa dla osób podróżujących samochodem, motocyklem lub motorowerem po krajach nienależących do Unii Europejskiej. Dlaczego zielona? Bo taki jest kolor papieru, na jakim drukowany jest dokument. Jego wzór obowiązuje we wszystkich krajach zrzeszonych w Systemie Zielonej Karty.

W jakich językach wydawana jest treść Zielonej Karty?
Treść Zielonej Karty towarzystwo ubezpieczeniowe wydaje w dwóch językach – polskim oraz angielskim lub francuskim.

Co pokrywa Zielona Karta OC?

Ubezpieczenie to pokrywa ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim wynikające z wypadku drogowego. Wniosek? Zielona Karta działa na zasadach ubezpieczenia OC, jednak obowiązuje na innym terytorium.

Jaki jest koszt Zielonej Karty?

Często ubezpieczyciel oferuje Zieloną Kartę bezpłatnie, jako dodatek do wykupionego OC. Ubezpieczyciele, którzy pobierają dodatkową opłatę za Zieloną Kartę, biorą pod uwagę czas planowanej podróży, pojemność silnika samochodu oraz cel podróży. Kwota, jaką trzeba zapłacić miesięcznie, waha się już od kilkudziesięciu złotych za 15-dniowy okres ubezpieczeniowy aż do 200–300 zł za miesiąc.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zanim wybierzemy ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego, zwróćmy uwagę na gratisy:

 • czy obejmuje ona ubezpieczenie assistance2 mini (holowanie pojazdów biorących udział w wypadku)?
 • czy Zielona Karta obejmuje wszystkie kraje zrzeszone w Systemie Zielonej Karty?

Zdarzają się sytuacje, w których oferowane ubezpieczenie nie obejmuje podróży np. do Rosji. Wówczas warto rozważyć wykupienie Zielonej Karty obejmującej ubezpieczenie podróży po krajach, do których zamierzamy wjechać, a jeśli podróżujemy często i w różnych destynacjach – do wszystkich zrzeszonych krajów.

Jakie są wymagania odnośnie do Zielonej Karty OC?

Zielona Karta OC to ubezpieczenie dostępne dla osób z ważną rejestracją samochodu lub motocykla na terenie Polski. Może być to także ubezpieczenie dla firm, które udostępniają auta swoim pracownikom w delegacjach zagranicznych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę jako bezpłatny dodatek do OC, ale żeby ją uzyskać, należy wystąpić do ubezpieczyciela z prośbą o wydanie takiej karty.

Ważne! W przypadku, kiedy nie zdążyliśmy wystąpić o Zieloną Kartę przed wyjazdem, możliwe jest wykupienie polisy u ubezpieczyciela przy przejściu granicznym. Należy się jednak liczyć z tym, że koszt takiego ubezpieczenia będzie odpowiednio wyższy od standardowych ofert (od kilkudziesięciu do ponad 100 zł za 15-dniową polisę).

Jak długo jest ważna Zielona Karta OC?

Czas obowiązywania ubezpieczenia samochodu bądź ubezpieczenia motocykla ustalany jest przez ubezpieczającego.

Jaki jest minimalny, a jaki maksymalny okres ważności Zielonej Karty OC?
Minimalny okres ważności to 15 dni. Można jednak wykupić Zieloną Kartę na dłużej – maksymalnie na 12 miesięcy. Najczęściej jednak wykupuje się ją tylko na czas wyjazdu zagranicznego (podobnie jak ubezpieczenie turystyczne).

W jakich krajach jest wymagana Zielona Karta OC?

Zielona Karta to ubezpieczenie OC wymagane w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej, zrzeszonych w tzw. Systemie Zielonej Karty. Zielona Karta (lub ubezpieczenie graniczne) obowiązuje w następujących państwach:

Albania Białoruś Bośnia i Hercegowina Czarnogóra Iran
Izrael Maroko Mołdawia Macedonia Rosja
Tunezja Turcja Ukraina

Podróżując w czarnogórskie czy macedońskie góry zimą, oprócz Zielonej Karty warto wykupić także ubezpieczenie narciarskie.

Co z Wielką Brytanią?

Wielka Brytania należy do systemu Zielonej Karty. Jest także sygnatariuszem tzw. Porozumienia Wielostronnego. Oznacza to, że Zjednoczone Królestwo respektuje polisy OC z państw należących do porozumienia. Dzięki temu Polacy wjeżdżający na teren Wielkiej Brytanii nie muszą posiadać Zielonej Karty.

Kraje z Zieloną Kartą

Kraje, w których honorowane są polskie OC oraz Zielona Karta:

Andora Austria Belgia Bułgaria Chorwacja
Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia
Francja Gibraltar Grecja Hiszpania Holandia
Irlandia Islandia Liechtenstein Litwa Luksemburg
Łotwa Malta Monako Niemcy Norwegia
Portugalia Rumunia San Marino Serbia Słowacja
Słowenia Szwajcaria Szwecja Watykan Węgry
Wielka Brytania Włochy Wyspa Man/Wyspy Normandzkie Wyspy Owcze

Jedynym krajem na terenie Europy, w którym nie jest honorowana ani Zielona Karta, ani OC, jest Kosowo – wjeżdżając na teren kraju, należy wykupić ubezpieczenie graniczne.

Zielona Karta a AC

Zielona Karta nie obejmuje szkód poniesionych przez sprawcę wypadku. W tej sytuacji przyda się polisa autocasco (AC). W razie uszczerbku na zdrowiu sprawcy wypadku oraz podróżujących z nim pasażerów warto posiadać:

 • ważne ubezpieczenie NNW,
 • osobne ubezpieczenie dziecka,
 • oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Niektóre ubezpieczenia na życie pokrywają także koszty powypadkowe.

zielona karta oc
Zanim zaczniesz wyszukiwać ofert w związku z chęcią uzyskania Zielonej Karty OC upewnij się, że już jej nie posiadasz. Często jest ona dodawana do zwykłego ubezpieczenia OC.

Autocasco poza granicami UE

Wykupując ubezpieczenie AC, warto dowiedzieć się, jaki ma zasięg terytorialny oraz co dokładnie obejmuje pakiet. Niektóre oferty uwzględniają jedynie ubezpieczenie na terenie kraju, inne również poza jego granicami, ale w mniejszym zakresie. Przykładowo na terenie Rosji ubezpieczyciel pokryje koszty wypadku, ale nie uwzględni kradzieży pojazdu. Ważne są także zapisy umowy polisy AC, choćby te, które nie uwzględniają wypłaty odszkodowania w przypadku pozostawienia karty pojazdu bądź dowodu rejestracyjnego w skradzionym aucie.

Najcenniejsze skarby

Klienci towarzystw ubezpieczeniowych zabezpieczają nie tylko najcenniejsze składniki majątku. Ubezpieczenie mieszkania czy samochodu to podstawa. Pierwsza podróż w nieznane rejony może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem kradzieży mienia. Coraz więcej osób decyduje się np. na:

 • ubezpieczenie roweru przewożonego w bagażniku,
 • ubezpieczenie telefonu.

W których firmach ubezpieczeniowych można dostać Zieloną Kartę?

Wiele firm i towarzystw ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę jako darmowy dodatek do OC. Wystarczy złożyć wniosek najpóźniej do 14 dni przed planowanym wyjazdem. Ubezpieczyciel wysyła Zieloną Kartę pocztą. Niektóre z firm żądają za wydanie dokumentu dodatkowych opłat. Przyjrzyjmy się wybranym ofertom.

PZU

Zielona Karta bezpłatna z pakietem OC.

AXA

Zielona Karta bezpłatna z pakietem OC.

Link4

Klient otrzymuje Zieloną Kartę z pakietem OC.

Warta

Klienci muszą dodatkowo zapłacić za Zieloną Kartę. W przypadku, gdy umowa zawierana jest na 12 miesięcy, obowiązują zniżki i zwyżki:

 • 5% zniżki za jednorazową opłatę,
 • brak zniżek w przypadku płatności w dwóch ratach,
 • zwyżka 5% w przypadku płatności w czterech ratach.

Ceny składek za polisę zaczynają się już od 11 zł (ważność od 15 do 30 dni).

Aviva

Zielona Karta bezpłatna z pakietem OC.

HDI

Zielona Karta bezpłatna z pakietem OC. Dla pozostałych klientów:

 • samochody osobowe o poj. silnika do 900 cm3 oraz o napędzie elektrycznym: 15 dni – 129 zł, od 16 do 30 dni – 174 zł, 12 miesięcy – 757 zł,
 • samochody osobowe o poj. silnika 901–1300 cm3: 15 dni – 171 zł, od 16 do 30 dni – 231 zł, 12 miesięcy – 1004 zł,
 • motorowery i motocykle: 15 dni – 50 zł, od 16 do 30 dni – 68 zł, 12 miesięcy – 294 zł.

Proama

Zielona Karta bezpłatna z pakietem OC.

Podsumowanie

Kierowcy wybierający się w zagraniczną podróż powinni wziąć pod uwagę, czy trasa, którą planują dojechać na miejsce, nie obejmuje państw nienależących do UE. Jeśli po drodze będą odwiedzać takie kraje, na dwa tygodnie przed wyjazdem powinni wykupić specjalną polisę – Zieloną Kartę – która pokryje ewentualne szkody powstałe z winy kierowcy wyrządzone osobom trzecim. Większość ubezpieczycieli oferuje Zieloną Kartę jako darmowy dodatek do pakietu OC. Minimalny okres ważności polisy to 15 dni, maksymalny – 12 miesięcy.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.