Ubezpieczenie samochodu firmowego- najważniejsze informacje dla przedsiębiorcy

Polacy coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci chętnie sięgają po rodzime produkty, pochodzące z lokalnych firm. Również przedsiębiorcy widzą wiele korzyści w prowadzeniu własnej firmy. Jedną z nich jest możliwość włączenia samochodu do wydatków firmy. Jakie są, jednak koszty związane z ubezpieczeniem samochodu firmowego?

Admin -
Admin
ubezpieczenia auta firmowego
czat o finansach

Jakie są koszty ubezpieczenia samochodu osobowego w firmie?

Koszty ubezpieczenia pojazdu firmowego zależą od rodzaju własności na jaki się zdecydujemy. Może być to auto prywatne, firmowe lub objęte leasingiem. W każdej z tych sytuacji właścicieli obowiązuje ustawa (art. 23 ust. 1. pkt 46 i 46a. ustawy o PIT). Oprócz tego przedsiębiorcy uzależnieni są od trzech limitów procentowych związanych z użytkowaniem pojazdu.

 • W przypadku, kiedy wykorzystujemy pojazd jedynie do celów służbowych i jest on wprowadzony do ewidencji firmowej, jako środek trwały możemy odliczyć wszystkie koszty (próg 100%) związane z jego użytkowaniem. Ważne w tym przypadku jest zawarcie umowy związanej z użytkowaniem samochodu. Może być to umowa najmu, dzierżawy lub leasingowa.
 • Jeżeli pojazdem posługujemy się zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych możemy liczyć na zwrot 75% kosztów jego użytkowania. Tutaj również potrzebna jest odpowiednia umowa regulująca własność pojazdu. Powinien być on również wpisany do ewidencji firmowej jako środek trwały.
 • Najmniejszy zwrot kosztów (20%) działa w przypadku użytkowania samochodu w formie mieszanej, gdy własność pojazdu jest prywatna.

Szczegółowe informacje na temat szczegółów prawnych dotyczących ubezpieczenia samochodu firmowego można znaleźć na stronie https://multirisk.pl/ubezpieczenie-samochodu-firmowego-koszty-ubezpieczenia-i-niuanse-podatkowe/.

Ubezpieczenie samochodu a koszty uzyskania przychodu

Ubezpieczenie samochodu jest operacją, którą również można odliczyć od wydatków firmy. Istnieją, jednak pewne regulacje związane z takimi czynnościami. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe odliczyć można całość kosztów ubezpieczenia. Inaczej jest w przypadku samochodów osobowych. Tutaj wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia na jaki się zdecydujemy. Firmy oferują wiele różnych rodzajów ubezpieczeń. Podstawowym z nich jest ubezpieczenie OC samochodu firmowego. Wyróżnić można jeszcze ubezpieczenie AC,NNW oraz GAP. W przypadku ubezpieczenia OC oraz NNW wszelkie koszty związane z ich zawarciem mogą zostać włączone do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie GAP jest ono zależne od tego, czy składka ustalona jest na podstawie wartości pojazdu, czy zależy od statusu użytkowania ubezpieczonego samochodu.

Wszelkie wątpliwości związane z ubezpieczeniem samochodu firmowego rozwieją pracownicy profesjonalnej firmy ubezpieczeniowej, takiej jak https://multirisk.pl/.

PaniAla - Asystentka przedsiębiorcy

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.