Ubezpieczenie narciarskie – jak to działa?

Wyjazd na narty wiąże się ze zwiększonym ryzykiem – na stoku może zdarzyć się wypadek, w wyniku którego będziemy wymagać hospitalizacji. W zdarzeniu mogą ucierpieć osoby trzecie, a sprzęt narciarski może ulec uszkodzeniu. Takie sytuacje wiążą się niekiedy z dużymi kosztami, szczególnie za granicą. Jak się na to przygotować? Czy ubezpieczenie narciarskie to dobry pomysł?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
ubezpieczenie narciarskie

Co to jest ubezpieczenie narciarskie?

Polisa narciarska to rodzaj ubezpieczenia turystycznego zapewniającego ochronę osobom jeżdżącym na nartach i snowboardzie.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie? Najczęściej obejmuje ono pokrycie kosztów transportu z miejsca zdarzenia do placówki medycznej oraz samego leczenia, a także zapewnia ubezpieczenie sprzętu sportowego (w tym butów, gogli, kasku czy kombinezonu).

Ubezpieczenie narciarskie ma w swoim zakresie także ubezpieczenie OC – chroni nie tylko osoby wykupujące polisę, ale także osoby trzecie biorące udział w wypadku z naszej winy.

Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Skoro decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie roweru, dlaczego nie mielibyśmy chronić się w czasie wyjazdu w góry? Z danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że 12% polskich turystów w Austrii doznaje kontuzji na stokach narciarskich już drugiego dnia wyjazd. 11% spotyka to czwartego dnia.

Akcje ratownicze

Polisa narciarska przydaje się szczególnie wtedy, kiedy pokrywa koszty akcji ratowniczej lub transportu medycznego do Polski karetką bądź helikopterem.

Po co mieć ubezpieczenie narciarskie, skoro mam EKUZ? Warto mieć na uwadze, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia jedynie dostęp do podstawowych usług medycznych na terenie Europy1. W przypadku braku dodatkowego ubezpieczenia koszty akcji ratowniczej musimy pokryć z własnej kieszeni. A te są niemałe – sięgają nieraz do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ubezpieczenie narciarskie nie tylko dla narciarzy

Tak zwane ubezpieczenie narciarskie może mieć znacznie szerszy zakres niż tylko sporty zimowe i często uwzględnia także inne rodzaje aktywności.

Są to m.in.:

 • górska turystyka piesza,
 • kolarstwo,
 • nurkowanie.

Warto sprawdzić pełen zakres ubezpieczenia.

Czy wystarczy mi tylko ubezpieczenie narciarskie?

Polisa narciarska często okazuje się nie być wystarczającą w trakcie trwania naszego wyjazdu. Warto jest dowiedzieć się, jakie mamy możliwości, oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są moje potrzeby?

W podróży przydadzą się też inne polisy takie jak:

 • ubezpieczenie samochodu,
 • ubezpieczenie motocykla (w tym ubezpieczenie AC, ubezpieczenie assistance),
 • ubezpieczenie OC, które przyda się w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim, w tym bardzo kosztownej szkody całkowitej.

Niektórzy decydują się także na ubezpieczenie telefonu. Warto dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel nie przewidział dodatkowych zniżek na ubezpieczenia dla firm.

Na jaki okres wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Okres ubezpieczenia narciarskiego wybieramy w zależności od zaplanowanej aktywności. Przykładowo biznesmen, który wybiera się na południe Polski w interesach, chce spędzić wolną sobotę na stoku. Wykupuje ubezpieczenie narciarskie na jeden dzień.

Osoby, które zamierzają spędzić na stoku więcej czasu, mogą wykupić ubezpieczenie narciarskie na dłuższy okres, najczęściej na cały pobyt.

Część ludzi decyduje się na polisę obejmującą cały sezon narciarski, a nawet na ubezpieczenie całoroczne (np. instruktorzy narciarstwa bądź snowboardu). Tacy klienci mogą liczyć na spore zniżki w firmach ubezpieczeniowych.

Warunki ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia środków, kiedy do wypadku doszło np.:

 • po spożyciu alkoholu przez osobę ubezpieczoną,
 • w czasie jazdy bez kasku,
 • poza wyznaczoną trasą.

Jeżeli zamierzamy zjeżdżać wyczynowo po nieoznakowanych stokach, dobrym rozwiązaniem może okazać się rozszerzenie zakresu polisy. Dzięki temu uda nam się objąć także koszty związane ze sportami ekstremalnymi.

Zakres ubezpieczenia narciarskiego

Oprócz standardowego zakresu ubezpieczenia narciarskiego, czyli transportu i leczenia ubezpieczonego w wyniku wypadku na stoku, polisa może uwzględniać wiele innych potrzeb podróżującego w góry zimą:

 • pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa,
 • transport helikopterem,
 • OC na stoku,
 • ubezpieczenie NNW (obejmujące także ubezpieczenie na życie),
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu,
 • pokrycie kosztów wypożyczonych nart bądź snowboardu w razie kradzieży lub uszkodzenia własnego sprzętu,
 • ubezpieczenie za niewykorzystany skipass w razie wypadku lub choroby,
 • ubezpieczenie od złej pogody uniemożliwiającej korzystanie ze stoku.

Pobyt zagranicą

Kiedy wybieramy się szusować po zagranicznych stokach, warto wybrać ubezpieczenie obejmujące koszty transportu i leczenia za granicą. Niekiedy leczenie wymaga kontynuacji po powrocie do Polski. Posiadacze ubezpieczenia zdrowotnego mogą potrzebować dodatkowej hospitalizacji, prywatnych konsultacji lekarskich bądź rehabilitacji. Koszty te pokryją niektóre firmy oferujące ubezpieczenia narciarskie.

Koszt ubezpieczenia narciarskiego

Cena, jaką musimy zapłacić za ubezpieczenie narciarskie, zależy od:

 1. okresu jego obowiązywania,
 2. zakresu polisy.

Ubezpieczenie jednodniowe w Austrii będzie kosztowało od 7 do 100 zł. Za tygodniowe ubezpieczenie pokrywające 200 tys. zł kosztów leczenia i ratownictwa wraz z dodatkowym NNW o wartości 20 tys. zł zapłacimy już od 25 zł.

Z kolei za 80 zł możemy uzyskać polisę pokrywającą:

 1. koszty leczenia i ratownictwa w kwocie 600 tys. zł,
 2. ubezpieczenie bagażu w kwocie do 1500 zł,
 3. NNW w wysokości 50 tys. zł,
 4. OC w wysokości 150 tys. zł i OC sportowe w kwocie 150 tys. zł,
 5. Auto Assistance,</li.
 6. ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie narciarskie a lokalizacja

Podróż autem w niesprzyjających warunkach pogodowych może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wypadku na drodze. Warto wziąć pod uwagę zakup ubezpieczenia narciarskiego, które obejmie także OC, assistance oraz NNW, szczególnie jeśli wyjeżdżamy za granicę. Koszt ubezpieczenia obejmującego zdarzenia wynikłe na terenie Polski będzie niższy od tego, który poniesiemy w związku z wyjazdem zagranicznym. W niektórych krajach poza Unią Europejską konieczne będzie także wykupienie Zielonej Karty OC. Może ją otrzymać każdy, kto posiada ważną rejestrację samochodu na terenie Polski.

ubezpieczenie narciarskie
Ubezpieczenie narciarskie to nie tylko narty. Ta polisa może obejmować również snowboard i inne sporty ekstremalne – nie tylko te zimowe.

Ubezpieczenie narciarskie za granicą

Polisa obejmująca zdarzenia wynikłe podczas wycieczki może się różnić w zależności od kraju, do którego się udajemy. Warto zapoznać się ze szczegółami OWU2, zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie na Słowacji

W pobliżu ośrodków narciarskich znajduje się wiele prywatnych placówek medycznych, dlatego koszty leczenia mogą być dość wysokie. Suma gwarantowana kosztów leczenia i transportu do Polski powinna wynosić minimalnie 20 tys. euro. Z kolei suma gwarantowana pokrywająca koszty ratownictwa to na Słowacji co najmniej 5 tys. euro.

Ubezpieczenie w Czechach

Podobnie jak na Słowacji suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić 20–30 tys. euro, zaś suma gwarantowana kosztów akcji ratowniczej – 5 tys. euro.

Ubezpieczenie w Austrii

Suma gwarantowana przeznaczona na koszty leczenia w tym kraju nie powinna być niższa niż 20 tys. euro. Koszty ratownictwa to minimum 6 tys. euro. Dobrze, gdy pakiet ubezpieczeniowy zawiera także OC oraz NNW.

Ubezpieczenie we Francji

W Alpach francuskich minimalna kwota ubezpieczenia na leczenie to 20 tys. euro, a na akcje ratownicze i poszukiwanie z użyciem śmigłowca – do 10 tys. euro. Polisę warto poszerzyć o takie usługi jak OC, assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie w Szwajcarii

Udając się na narty do tego kraju, należy wybrać polisę z wysokimi sumami gwarantowanymi:

 1. minimum 30 tys. euro na pokrycie kosztów leczenia,
 2. 6 tys. na akcje ratownicze.

Przydadzą się także OC na minimum 100 tys. euro, NNW, ochrona bagażu oraz sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie we Włoszech

Minimalna suma gwarantowana na leczenie powinna wynosić 20 tys. euro, a na akcje ratownicze – przynajmniej 10 tys. euro. Dodatkowo warto wykupić OC (zarówno samochodowe, jak i sportowe) oraz ubezpieczenie NNW.

Ubezpieczenie w Kanadzie

Podczas szusowania po stokach Gór Skalistych przyda się polisa z sumą gwarantowaną na leczenie w wysokości 20 tys. dolarów oraz 5 tys. dolarów na akcje ratownicze. Oprócz tego niezbędne mogą okazać się także ubezpieczenie OC oraz NNW.

Ubezpieczenie w Gruzji

MSZ zaleca wykupienie ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia oraz transportu medycznego do Polski w wysokości przynajmniej 30 tys. euro. Osoby aktywne, np. wybierające się w góry, muszą wziąć pod uwagę fakt, że polisa powinna pokrywać także koszty akcji ratunkowej. W Gruzji nie działa żadna specjalistyczna jednostka ratunkowa taka jak np. GOPR. Kiedy dochodzi do wypadku, to w celu podjęcia akcji ratunkowej wynajmowany jest śmigłowiec, najczęściej od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Warto też poszerzyć zakres polisy o OC w życiu prywatnym, NNW, ubezpieczenie bagażu czy assistance.

Firmy oferujące ubezpieczenie narciarskie

Zanim wybierzemy ubezpieczenie, warto porównać kilka ofert. Co w kwestii ubezpieczenia narciarskiego proponują poszczególne firmy?

PZU

Oprócz podstawowej ochrony gwarantuje także zwrot pieniędzy za niewykorzystany skipass w razie zachorowania osoby ubezpieczonej.

AXA

Oferuje niedrogie ubezpieczenia jednodniowe na terenie całej Europy, zniżki dla rodzin oraz osób poniżej 25 roku życia. Większość pakietów zawiera OC sportowe dla narciarzy i snowboardzistów. Ubezpieczyciel umożliwia rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka.

Warta

Poza ubezpieczeniem od wypadków na stoku firma oferuje także:

 1. ubezpieczenie sprzętu do kwoty 10 tys. zł,
 2. pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu, który został skradziony bądź zniszczony,
 3. zwrócenie kosztów za każdy dzień, kiedy ubezpieczony nie może korzystać ze stoku ze względu na niekorzystną pogodę.
Allianz

Oferuje wysokie sumy gwarantowane na koszty leczenia (do 600 tys. zł) i OC na stoku narciarskim (od 10 tys. zł do 800 tys. zł).

Ergo Hestia

Oferuje ubezpieczenie podróżne z możliwością zbudowania pakietu obejmującego koszty leczenia i transportu, ratownictwa, NNW. Ponadto zapewnia polisę OC, ochronę bagażu i sprzętu, ubezpieczenie assistance, karnetu i kursu. Dodatkowo każdy pakiet można rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka oraz ekstremalne.

Gothaer

Ubezpieczyciel oferuje polisę pokrywającą koszty poszukiwań, ratownictwa, transportu i leczenia w kraju i za granicą. Możliwe jest także poszerzenie zakresu ubezpieczenia o sporty ekstremalne.

Uniqua

Oferuje trzy pakiety z sumą gwarantowaną na koszty leczenia do 200 tys. zł oraz na OC narciarskie do 100 tys. zł. Istnieje możliwość ubezpieczenia sprzętu sportowego.

Signal Iduna

Oferuje koszty ratownictwa do 6 tys. euro, a także NNW na terenie Polski oraz w pasie przygranicznym do 30 km. Firma wypłaca odszkodowanie za odwołany lub przerwany wyjazd na narty lub snowboard.

Generali

Pokrywa koszty leczenia i transportu nawet do 800 tys. zł oraz kontynuację leczenia po powrocie do kraju. Umożliwia także zdalne konsultacje z lekarzem w języku polskim podczas pobytu za granicą.

Aviva

Oferuje OC na stoku narciarskim oraz assistance obejmujący akcje poszukiwawcze w górach. Klienci mogą liczyć na zniżki dla rodzin, w tym 50% na ubezpieczenie dziecka.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.