Ubezpieczenie na życie dla młodych? Sprawdź ile możesz zyskać!

W poprzednim artykule przedstawione zostały warianty ubezpieczeń, które mogą przydać Ci się w razie wypadku, przy kupnie mieszkania, a także gdy planujesz ochronę zgromadzonego kapitału. Dzisiaj zobaczysz przykładowe kalkulacje dzięki, którym przekonasz się jak korzystne mogą być składki, gdy ubezpieczysz się w przed 30 rokiem życia. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę kwoty jakie trzeba płacić będąc osobą po “trzydziestce”.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Ubezpieczenie na życie + dodatkowe pakiety ochronne

Weźmy pod lupę przykładową kalkulację od Towarzystwa Ubezpieczeniowego X. W ramach pakietu będziemy ubezpieczeni na wypadek śmierci, a także od poważnych chorób tj. nowotwory i inne. Ubezpieczenie obejmie także uszczerbek na zdrowiu, a także pobyt w szpitalu lub operację. W tabeli przedstawione są przykładowe kalkulacje dla osób w różnym wieku – 25 i 35 lat. Warunki ubezpieczenia są takie same. Różnią się tylko czasem trwania. Wynika to z tego, że w obu przypadkach chcieliśmy założyć, że polisa kończy się w tym samym wieku. Sama zawartość pakietów jest przykładowa. Wybór jest bardzo elastyczny i powinien wynikać bezpośrednio z Twoich potrzeb.

Zróbmy teraz prostą kalkulację. Masz 25 lat i postanowiłeś/-aś, że nie chcesz w tak młodym wieku się ubezpieczać. Powodów, może być wiele – nie widzisz korzyści lub nie chcesz jeszcze myśleć o przyszłości. Po 10 latach mając rodzinę i większą odpowiedzialność, uznajesz, że ubezpieczenie jest niezbędne. Załóżmy, że w obu przypadkach ubezpieczenie skończyłoby się w wieku 75 lat. Zakładając, że składki nie zmienią się przez ten czas (a przynajmniej różnica między składkami w zależności od wieku zostanie zachowana), gdybyś ubezpieczył się młodo zaoszczędziłbyś około 15 tysięcy złotych oraz byłbyś ubezpieczony o 10 lat dłużej.

Korzyści z ubezpieczenia na życie i dodatkowej ochrony

 • Płacisz niższą składkę, która nie zmieni się z tytułu wieku
 • Masz ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wypadków (tak naprawdę niezależnie od wieku jesteśmy narażeni na wypadki, dlatego lepiej mieć wcześniejszą ochronę)
 • W każdej chwili możesz dopisać osoby do swojej polisy (dzieci, żonę, partnerkę)
 • Możesz elastycznie zmieniać zawartość pakietu oraz kwotę ubezpieczenia
 • Podstawowe ubezpieczenie możesz wykupić już od 50 zł

Ubezpieczenie na życie ze zwrotem

Do dyspozycji masz również ubezpieczenie na życie, z którego możesz otrzymać do 100% zwrotu opłaconych składek. Rachunek jest prosty – im wcześniej się ubezpieczysz, tym wcześniej otrzymasz środki i będziesz mógł spłacić swoje zobowiązania albo przeznaczyć fundusze na inne plany życiowe. Dużą zaletą tego ubezpieczenia jest utrzymanie pieniądza w czasie. Możesz w trakcie trwania ubezpieczenia dostosować składki w taki sposób, aby nie tracić w przypadku inflacji. Tabela poniżej przedstawia różnice w wysokości składek w zależności od wieku ubezpieczonego.

Jak widać różnice w składkach są istotne. Okres po jakim składki mogą wrócić do Ciebie zależy oczywiście od ubezpieczyciela. Najważniejsze jest jednak to, że wpłacając regularnie niedużą kwotę, możesz po kilkunastu latach uzbierać całkiem sporą sumę pieniędzy. W przypadku powyższej kalkulacji, gdybyś ubezpieczył się w wieku 25 lat,  po 30 latach mógłbyś mieć do dyspozycji około 36 tysięcy złotych. Dodatkowo w trakcie trwania umowy zachowujesz prawo do wypłaty sumy ubezpieczenia dla najbliższych, w przypadku Twojej śmierci.

Korzyści z ubezpieczenia na życie ze zwrotem

 • Gdy nie masz pomysłu na oszczędzanie, ubezpieczenie jest ciekawą alternatywą
 • W czasie trwania umowy masz zabezpieczone swoje życie. W razie śmierci Twoi bliscy otrzymają wypłatę sumy ubezpieczenia
 • Ubezpieczenie przyda Ci się w przypadku zabezpieczenia kredytu hipotecznego.
 • Po kilkunastu latach systematycznego oszczędzania, nawet niewielkich kwot, masz zgromadzony kapitał
 • Ubezpieczając się młodo płacisz niższą składkę i szybciej możesz otrzymać zwrot

Nieważne w jakim jesteś wieku, jedno jest pewne – ubezpieczenie na życie to produkt finansowy, który prędzej czy później będziesz chciał wykupić. Założysz rodzinę, pojawią się dzieci, weźmiesz kredyt hipoteczny. Wybierając pakiet musisz pamiętać o swoich potrzebach, a także sytuacji życiowej w jakiej się znajdujesz. Należy także wziąć pod uwagę swoje plany na przyszłość związane z finansami oraz życiem osobistym. 

Już niebawem udostępnimy Ci ebook, w którym dokładnie opiszemy o czym należy pamiętać wybierając rozwiązanie dla siebie.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.