Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie motocykla?

Jazda motocyklem to coś więcej niż tylko pasja, to również styl życia i symbol nieograniczonej wolności. Popularność pojazdów jednośladowych z roku na rok rośnie, o czym łatwo się przekonać w czasie sezonu motocyklowego. Na rynku ubezpieczeniowym wciąż jednak mało jest ofert dla posiadaczy tego pojazdu. Jak znaleźć najlepszą polisę, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla i dlaczego warto pomyśleć o dodatkowych formach ochrony?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
ubezpieczenie motocykla

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie motocykla?

Ubezpieczenie motocykla to obowiązek każdego właściciela pojazdu, podobnie jak ubezpieczenia samochodu.

Co nam grozi, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia pojazdu? Brak ważnej polisy ubezpieczeniowej wiąże się z ryzykiem otrzymania kary finansowej. Może ona wynieść nawet do 700 zł za opóźnienie w opłatach składki przekraczające 14 dni. Przepisy regulujące warunki ubezpieczeń obowiązkowych wskazują na konieczność zachowania ciągłości ochrony ubezpieczeniowe1j.

Wybór ubezpieczenia motocykla

Poszukując najlepszej oferty ubezpieczenia motocykla, musimy liczyć się z trudnościami, które mogą pojawić się na naszej drodze.

Jakie są różnice pomiędzy uzyskaniem ubezpieczenia samochodu a polisy motocyklu? Ubezpieczenie samochodu jest zazwyczaj łatwe i możliwe do uzyskania nawet za pośrednictwem Internetu czy telefonicznie. W przypadku motocykli możemy mieć z tym problem. Rynek ubezpieczeniowy proponuje dość ograniczony wybór w zakresie dostępnych ofert ubezpieczenia motocykla.

Zakres polis ubezpieczeniowych dla motocyklistów

Wykupując ubezpieczenie motocykla, możemy być pewni podstawowej ochrony w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji i trudności podczas jazdy.

Przykładowo zakres gwarantowanej pomocy w ramach obowiązkowej polisy oferowanej przez Link4 obejmuje:

 1. transport do warsztatu,
 2. uzyskanie całodobowego wsparcia na terenie kraju,
 3. pojazd zastępczy do dyspozycji na okres trzech dni w razie kradzieży lub wypadku,
 4. pomoc w wymianie opon.

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla wiąże się zazwyczaj z niższymi kosztami niż w przypadku samochodu. Mimo to wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od podobnych czynników.

O tym, ile zapłacimy za OC, decyduje:

 • profil kierowcy,
 • jego doświadczenie,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rodzaj pojazdu i pojemność silnika (im większa pojemność, tym z większą ceną polisy musi liczyć się właściciel motocykla. .

Koszt ubezpieczenia OC kalkulowany jest indywidualnie w przypadku każdego kierowcy.

Ubezpieczenie motocykla online – czy jest możliwe?

Pomimo rosnącej liczby posiadaczy motocykli oferty ubezpieczeniowe dostępne na rynku nie są tak powszechne jak w przypadku samochodów osobowych. Właściciele jednośladów muszą liczyć się z ograniczonym wyborem ubezpieczenia OC i AC. Co więcej, motocykliści muszą stawić czoła deficytowi wszelkich narzędzi porównywania i kalkulowania poszczególnych ofert. Jedna z nielicznych możliwości, w dodatku dość ograniczona w kategorii wyszukiwania, to kalkulator znajdujący się na stronie internetowej CUK.

Kolejna trudność napotykana przez motocyklistów to fakt, że tylko niektóre biura ubezpieczeniowe oferują usługę ubezpieczenia się online lub przez telefon. Jeśli poszukujemy najlepszej oferty, dobrym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z agentem, który pomoże w wyborze ubezpieczenia z najtańszą składką.

Dodatkowe ubezpieczenia motocykli

Jeśli jesteś posiadaczem motocykla, właściwą decyzją będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które zagwarantuje maksymalną ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach. Ceny dobrowolnej polisy są stosunkowo wysokie w porównaniu z obowiązkowym OC.

Do dodatkowych form ubezpieczenia zaliczają się:

 1. ubezpieczenie AC,
 2. ubezpieczenie assistance,
 3. ubezpieczenie NNW.

Podobnie jak w przypadku obligatoryjnego ubezpieczenia znalezienie odpowiedniej oferty może okazać się kłopotliwe ze względu na mały wybór produktów ubezpieczeniowych.

ubezpieczenie motocykla
Ze względu na zwiększoną ilość wypadków z udziałem kierowców motocyklowych, możliwości ubezpieczeniowe są mniejsze, a składki – droższe. Warto jednak nie dać się zniechęcić i odnaleźć odpowiednią ofertę np. przy pomocy agenta.

Ubezpieczenie AC (autocasco) motocykla

Firmy ubezpieczeniowe nie oferują dużego wyboru ubezpieczenia AC ze względu na realne ryzyko wypadków podczas jazdy motocyklem. Dokonując zakupu dodatkowego ubezpieczenia w postaci autocasco, należy mieć na uwadze znacznie wyższe koszty niż w przypadku polisy OC.

Ma to uzasadnienie:

 • w poziomie niebezpieczeństwa,
 • zwiększonym prawdopodobieństwie kradzieży,
 • wysokich kosztach naprawy.

Co się składa na cenę ubezpieczenia autocasco?

Szacuje się, że roczna składka ubezpieczenia AC motocykla wynosi nawet od 10% do 20% wartości rynkowej pojazdu.

Na cenę nieobowiązkowej polisy wpływa wiele czynników takich jak:

 • model motocykla,
 • pojemność silnika,
 • wiek kierowcy – jeśli jesteśmy młodymi motocyklistami, musimy być przygotowani na większe składki ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie assistance

Jeśli cenimy dodatkowe bezpieczeństwo, dobrym rozwiązaniem może być decyzja o wykupieniu ubezpieczenia assistance. Podczas podróży nigdy nie wiemy, co wydarzy się na drodze. Dlatego też należy z wyprzedzeniem myśleć o zabezpieczeniu w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.

W ramach polisy assistance otrzymujemy:

 • zwiększoną ochronę w razie awarii motocykla,
 • holowanie do warsztatu,
 • udostępnienie pojazdu zastępczego,
 • możliwość powrotu do miejsca zamieszkania lub dojazdu do celu podróży.

Trzeba pamiętać, że oferowane przez zakłady ubezpieczenia assistance motocykla nie są zazwyczaj rozbudowanymi pakietami i nie sprawdzają się w przypadku wyjazdów za granicę.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Myśląc o ochronie pojazdu, którym się poruszamy, nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Nieodłącznym czynnikiem podróżowania motocyklem jest prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń i poważnych urazów. Dzięki polisie ubezpieczeniowej NNW ofiary wypadku mogą liczyć na świadczenia finansujące leczenie i powrót do zdrowia. Dokonując wyboru ubezpieczenia NNW, warto sprawdzić, ile wynosi suma ubezpieczeniowa.Często jest to kwota rzędu 20 tys. zł, która może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów związanych z odzyskiwaniem zdrowia.

Ile kosztuje optymalne ubezpieczenie motocykla?

Wysokość ubezpieczenia motocykla zależy od wielu czynników takich jak doświadczenie oraz wiek właściciela, model pojazdu czy pojemność silnika. Składka polisy ubezpieczeniowej OC wyliczana zostaje indywidualnie i z reguły jest dużo niższa niż w przypadku ubezpieczenia samochodu. Przy zakupie OC możemy skorzystać z przysługujących zniżek za bezszkodową jazdę autem lub pomyśleć o pełnym pakiecie ubezpieczeń.

Pojemność silnika a cena ubezpieczenia motocykla

Składka ubezpieczenia motocykla jest kształtowana zależnie od pojemności silnika pojazdu. Im większa pojemność, tym większą kwotę muszą przeznaczyć posiadacze jednośladu na opłacenie polisy.

Eksperci z mfind.pl przybliżyli ceny ubezpieczeń dla różnych kategorii motocykla:

 1. w przypadku motocykla Honda Rebel z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 125 ccm składki ubezpieczenia OC mogą wynosić od 160 do 290 zł w zależności od ubezpieczyciela. Na końcową kwotę polisy ma wpływ również teoretyczne założenie, że właścicielem pojazdu jest doświadczony kierowca pochodzący z Wrocławia,
 2. wysokość składki OC dla posiadaczy motocykli z silnikiem o pojemności ponad 250 ccm kształtuje się podobnie do tej dotyczącej jednośladów o nieco mniejszej mocy. Jeśli właściciel posiada motocykl Yamaha Fazer 600 ccm i pochodzi z Wrocławia, składki ubezpieczeniowe mogą wynosić od 160 zł w firmie Uniqa do 309 zł, gdy ubezpieczycielem jest MTU.

Ubezpieczenie kierowcy i pasażera motocykla

Ubezpieczenie NNW ma równie duże znaczenie co obowiązkowe ubezpieczenia motocykla. Kierowca oraz pasażer jednośladu w momencie wypadku są narażeni na znacznie większe obrażenia niż podróżujący samochodem. Według raportu MAIDS podczas wypadku przednia część motocykla jest uszkadzana w 29% sytuacji 2. Nawet przy pozornie niegroźnej kolizji obrażenia motocyklisty mogą mieć istotny wpływ na jego zdrowie. Warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo i wykupić dodatkową polisę NNW. Jest to szczególnie ważne, jeśli ponosimy odpowiedzialność nie tylko za własne życie, lecz także za życie pasażera, z którym jedziemy.

Co zapewnia ubezpieczenie NNW?

Oferty ubezpieczenia NNW mogą różnić się sumą ubezpieczeniową oraz obszarem terytorialnym, na którym obowiązuje polisa. Dodatkowe ubezpieczenie daje prawo do ubiegania się o odszkodowanie, nawet jeśli sprawcą wypadku jest sam ubezpieczony. NNW zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy jednośladem i gwarantuje sfinansowanie kosztów pobytu w szpitalu, rehabilitacji czy leczenia powypadkowego. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, co uwzględnia polisa i czy obejmuje nas również podczas zagranicznych podróży. Składki NNW dla motocyklistów nie są wysokie i wynoszą ok. 35 zł za rok. Dobrym rozwiązaniem może być wykupienie pakietu ubezpieczeń, co pozwala zmniejszyć koszty i uniknąć zbędnych formalności.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie jest łatwy, jednak warto poświęcić trochę czasu na znalezienie oferty, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zapewnić maksymalną ochronę. Mając na uwadze bezpieczeństwo i troskę o swoje życie, posiadacze motocykla nie powinni ograniczać się wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia. Należy pomyśleć o dodatkowej ochronie w postaci ubezpieczenia AC, assistance czy polisy NNW. Przydatne może być zasięgnięcie porady u doświadczonego doradcy, który bazując na swojej wiedzy, pomoże w znalezieniu najlepszej oferty. Niezależnie od wybranej polisy zawsze zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, by mieć świadomość, jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.