Ubezpieczenie Assistance – jak przygotować się na podróż po Europie?

Każdy posiadacz samochodu osobowego jest świadomy konieczności posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz możliwości zakupu fakultatywnej polisy autocasco (AC)1. Podczas planowania długiej podróży, może okazać się, że standardowa polisa nie zawiera korzystnych udogodnień. Rozwiązaniem jest wykupienie czasowej polisy ubezpieczeniowej assistance, dzięki której w przypadku nieprzewidzianych zajść na drodze będzie można skorzystać z pomocy zapewnionej przez ubezpieczyciela.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
ubezpieczenie assistance

Czym jest assistance?

Assistance jest dodatkowym ubezpieczeniem uprawniającym do korzystania z określonej pomocy w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, do których może dojść podczas podróży2.

Jakie podmioty oferują polisę assistance?
Usługa ta jest oferowana przez właściwie wszystkich ubezpieczycieli i można ją zwykle wykupić jako dodatek do polis OC/AC. Assistance może być także oferowany przez banki do produktów finansowych takich jak rachunek bankowy czy karta kredytowa. Często może też być uzupełnieniem innych rodzajów ubezpieczeń.

Do czego służy assistance?

Polisy assistance są wykorzystywane przede wszystkim:

 • w transporcie samochodowym,
 • podczas podróży,
 • w kwestiach związanych ze zdrowiem.

Na jaki okres można wziąć assistance?

Jeśli jesteśmy zainteresowani rozszerzeniem polisy ubezpieczeniowej o wariant assistance, powinniśmy najpierw przeanalizować potrzeby i okoliczności, w jakich możemy się znaleźć. Może się nawet okazać, że obejmuje nas już tego rodzaju ubezpieczenie, ale jeśli jest to usługa dodana gratisowo do głównego pakietu OC/AC, nie należy się spodziewać rewelacji.

Umowa o świadczenie usług assistance może być zawarta na właściwie dowolny okres, od tygodnia do roku. Jeśli planujemy np. tygodniowe wakacje w Europie i nie posiadamy żadnej polisy, można ją wykupić tylko na ten okres. Należy jednak upewnić się, że w nagłym przypadku obejmie nas pomoc w miejscu, do którego się wybieramy, i – przykładowo – będziemy mogli liczyć na samochód zastępczy daleko od domu.

Jaki jest zakres ubezpieczenia assistance?

Zakres pomocy zależy od wybranego przez nas wariantu ubezpieczenia. Im wyższy (i droższy) pakiet, tym większego zestawu usług możemy się spodziewać.

Pakiet podstawowy

Zwykle podstawowy pakiet ubezpieczenia zawiera w sobie możliwość:

 • naprawy samochodu na miejscu zdarzenia w przypadku awarii,
 • ewentualnego holowania,
 • transportu pasażerów do określonego miejsca,
 • dostarczenia samochodu zastępczego,
 • pokrycia kosztów parkingu

Na pomoc możemy liczyć także, gdy w przypadku nierozsądnie zaplanowanej trasy skończy się paliwo – zostanie nam ono przywiezione.

Pakiet rozszerzony

Bardziej rozbudowane pakiety mogą zapewnić nam w razie potrzeby:

 • dostawę części zamiennych,
 • hospitalizację kierowcy i pasażerów na terenie innego kraju,
 • transport przyczepy,
 • transport do szpitala lub innej placówki medycznej,
 • pokrycie kosztów noclegu,
 • pomoc prawną,
 • pomoc tłumacza,
 • zastępczego kierowcę.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Przed zakupem odpowiedniego dla nas ubezpieczenia assistance warto zapoznać się z ofertą kilku ubezpieczycieli. Być może firma, w której wykupujemy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lub autocasco, może zaoferować nam korzystny pakiet. Jednak aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży, powinno się poświęcić trochę czasu na rozpoznanie rynku. Zobacz przykładowe oferty ubezpieczycieli wraz z kosztem oraz zakresem usług.

ubezpieczenie assistance
Nigdy nie podejmuj decyzji na szybko. Zapoznaj się z wieloma ofertami i skontaktuj się z konsultantami, którzy pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

AXA

Firma AXA posiada w swojej ofercie ubezpieczenie assistance. Za najtańszy pakiet na 7 dni zapłacimy 39 zł, koszt najwyższego pakietu wynosi 105 zł. Szczegółowe porównanie wariantów ubezpieczenia przedstawia tabela poniżej.

Rodzaj świadczenia / usługi Premium (105 zł) Standardowy (73 zł) Ekonomiczny (39 zł)
Holowanie pojazdu po wypadku Tak (bez limitu w Polsce, 350 km za granicą) Tak (150 km) Tak (100 km)
Holowanie pojazdu po awarii Tak (do miejsca wskazanego przez kierowcę) Tak (do miejsca wskazanego przez kierowcę) Tak (transport do miejsca wskazanego przez kierowcę, nie dalej niż 100 km)
Nocleg dla podróżnych po wypadku / awarii / kradzieży Tak (3 doby) Tak (3 doby) Tak (2 doby)
Samochód zastępczy Tak (max. 3 doby) Tak (max. 2 doby) Nie
Naprawa na miejscu wypadku lub awarii Tak Tak Tak
Wymiana koła Tak Tak Tak
Dostarczenie paliwa Tak Tak Tak
Pomoc informacyjna, w tym telefoniczna pomoc prawna Tak Tak Tak
Usługa tłumacza przez telefon Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa) Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa) Nie
Złomowanie pojazdu Tak Tak Nie
Transport zwłok Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa) Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa) Nie
Parkowanie pojazdu Tak (max. 3 doby) Tak (max. 3 doby) Nie
Pomoc medyczna na terenie Polski Tak Tak Tak
Pomoc medyczna za granicą Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa) Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa) Tak (za granicą, w wariancie Polska i Europa)

PZU Pomoc w Drodze

Osoby mające już jakąkolwiek polisę ubezpieczeniową na samochód w PZU objęte są podstawowym pakietem assistance – PZU Pomoc w Drodze Komfort. Wariant ten jest jednak ważny jedynie na terenie kraju. Oprócz tego, istnieje możliwość wykupienia polisy Pomoc w Drodze Super Polska + Europa.

PZU Pomoc w Drodze Komfort

Posiadacze tego pakietu mogą liczyć na:

 • holowanie pojazdu – do 150 km,
 • naprawę samochodu na miejscu,
 • pokrycie kosztów parkingu do 3 dni,
 • pojazd zastępczy do 3 dni,
 • złomowanie pojazdu,
 • przewiezienie kierowcy i pasażerów do warsztatu,
 • nocleg – maks. 3 doby,
 • powrót do miejsca zamieszkania lub kontynuację podróży,
 • zmiennika kierowcy,
 • odwiedziny w szpitalu do 3 dni,
 • transport zwłok kierowcy lub pasażera,
 • usługi informacyjne.

PZU Pomoc w Drodze Super Polska + Europa

Wykupując polisę Pomoc w Drodze Super Polska + Europa, możemy dodatkowo skorzystać z takich usług jak (bez limitu, chyba że zaznaczono inaczej):

 • dowóz paliwa lub holowanie pojazdu do najbliższej stacji paliw,
 • otwarcie pojazdu w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków,
 • wymiana koła lub naprawa ogumienia, lub holowanie do zakładu wulkanizacyjnego,
 • odholowanie przyczepy (do 150 km),
 • przewóz i opieka nad dziećmi,
 • przewóz zwierzęcia,
 • transport medyczny,
 • usługa tłumacza przez telefon,
 • przesyłka części zamiennych za granicę,
 • pożyczka na naprawę za granicą,
 • pożyczka na kaucję w celu zwolnienia z aresztu – maks. 10 000 euro.

Klauzula zwiększonej odległości holowania

W przypadku podróży zagranicznych rozsądnym wyborem wydaje się klauzula zwiększonej odległości holowania. Przy jej zastosowaniu pojazd na terenie kraju zostanie odholowany w dowolne miejsce bez limitu kilometrów. Jeśli udajemy się za granicę i nie chcemy dopłacić do kosztów lawety, miejsce docelowe musi się znajdować nie dalej niż 1000 km od granicy kraju. W przypadku tej usługi obowiązuje 7-dniowa karencja, dlatego pakiet należy wykupić odpowiednio wcześniej. Co ważne, klauzula przeznaczona jest jedynie dla klientów PZU, nie ma więc możliwości jej wykupienia, jeśli nie posiadamy chociażby polisy OC w tej firmie.

Warta

Przykładowy zakres usług dostępnych w ramach polis assistance w firmie Warta przedstawia tabela poniżej.

Przykładowy zakres pomocy Standard Złoty Złoty+ Platynowy
Holowanie w razie wypadku (kraj / zagranica) Do 100 km / – Do 200 km / do 200 km Do 400 km / do 400 km Bez limitu / do 1200 km
Holowanie w razie awarii, braku paliwa i innych zdarzeń losowych (kraj / zagranica) – / – Do 200 km / do 200 km Do 400 km / do 400 km Bez limitu / do 1200 km
Pojazd zastępczy do wypadku – / – Do 5 dni Do 10 dni Do 30 dni w przypadku naprawy w warsztacie partnerskim lub 15 dni w innych przypadkach
Pojazd zastępczy po kradzieży Do 5 dni Do 10 dni Do 15 dni
Pomoc medyczna, m.in. opieka nad dziećmi, kierowca zastępczy, rehabilitacja Tak Tak
Suma ubezpieczenia 5000 zł 10 000 zł 20 000 zł 50 000 zł
Terytorialny zakres ochrony Polska Polska i Europa Polska i Europa Polska i Europa

W przypadku Warty pakiety assistance dostępne są jedynie dla osób, które posiadają już zawarte umowy OC lub AC u tego ubezpieczyciela. Pakiet Standard posiada każda osoba wykupująca polisę OC. Wariant Złoty wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości 81 zł rocznie.

Ubezpieczenie assistance a wiek samochodu

Decydując się na jakiekolwiek ubezpieczenie, należy sprawdzić, do jakiego wieku pojazd może zostać objęty polisą.

Czy istnieje określony wiek, do którego samochód może zostać objęty polisą?
W wielu przypadkach ubezpieczyciele zgadzają się ubezpieczyć pojazdy jedynie do określonego wieku wynoszącego np. 15 lat. Jest to związane z faktem, że starsze samochody psują się znacznie częściej niż młodsze egzemplarze. Na polskim rynku istnieją jednak firmy oferujące polisy assistance bez względu na wiek pojazdu. Przykładem jest Warta (jedynie pakiet Platynowy narzuca limit wieku dla samochodu – 10 lat).

Podsumowanie

Wybierając się w dłuższą podróż, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Często jako środek transportu wybieramy własne auto, które – jak każda rzecz – podlega zużyciu. Sprawny pojazd oraz bezproblemowa podróż mają wpływ na to, czy wyjazd będzie udany. Pomimo dołożenia najwyższych starań, zaplanowania wyjazdu i sprawdzenia stanu technicznego samochodu przed wakacyjną wyprawą nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ewentualności.

Dlatego na wypadek zdarzeń losowych warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest assistance. Koszt polisy jest znacznie niższy niż holowanie pojazdu, nawet na terenie kraju. Jeśli wraz z wykupieniem polisy OC/AC możemy korzystać z tego rodzaju ubezpieczenia, powinniśmy sprawdzić, jaki zakres pomocy nas obejmuje.

Pamiętaj o OWU

Bezwzględnie należy zapoznać się również z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia, oraz z wszelkimi wyjątkami, przy których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do wyłączenia swojej odpowiedzialności. Firma, w której się ubezpieczyliśmy, nie wypłaci nam w takich sytuacjach żadnych pieniędzy, a jeśli poniosła już koszty, zastosuje regres ubezpieczeniowy (będziemy musieli całą kwotę zwrócić). Często wysokość składek ubezpieczenia jest zależna od cech kierowcy oraz samochodu, dlatego aby poznać koszt dodatkowej polisy, najlepiej skonsultować się z przedstawicielem bądź skorzystać z oficjalnych stron internetowych ubezpieczycieli.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.