Czy negatywna opinia banku przekreśla marzenia o własnym mieszkaniu?

Czy bank musi nam uzasadnić, dlaczego odmawia udzielenia kredytu? Jeszcze do niedawna nie miał takiego obowiązku. Lecz to zmieniło się wraz z nowelizacją prawa bankowego w 2019 r. Odtąd bank musi nam odpowiedzieć, dlaczego jego ocena naszej zdolności kredytowej jest negatywna. Oraz jakimi kryteriami się kierował i które konkretnie z nich nie zostało przez nas spełnione.
Otrzymałeś negatywną opinię od banku? Spytaj, jaki jest powód! Trudne kredyty dla zadłużonych

Admin -
Admin
kredyt na mieszkanie
PaniAla czytaj i pytaj

Musimy pamiętać, że banki nie zawsze udzielają uzasadnienia automatycznie. Często trzeba złożyć o to wniosek. Czy warto to robić? Zdecydowanie warto, jeśli zależy nam na kredycie hipotecznym. To nic nie kosztuje, na odpowiedź nie czeka się długo, a będziemy wiedzieć, dlaczego wystąpiła negatywna opinia banku. Co ciekawe, taki wniosek może wręcz poprawić naszą sytuację. Banki często odmawiają udzielenia kredytu na podstawie prostego filtrowania naszych danych przez system komputerowy. Złożony przez nas wniosek niejako zmusi bank do ponownej analizy naszej zdolności kredytowej. Przyczyna odmowy może okazać się błaha i polegająca na przykład na błędzie systemu lub literówce popełnionej przez pracownika. Jeśli zechcesz, w Ambulatorium Kredytowym pomożemy napisać Ci taki wniosek. Musimy pamiętać, że składamy go dokładnie tam, gdzie nastąpiła negatywna opinia banku.

Trudne kredyty hipoteczne – dlaczego bank odmawia?

Bank działa często automatycznie. Przyjmuje zestaw kryteriów, które muszą być spełnione, aby nie nastąpiła negatywna ocena banku. Z naszej strony istotnymi czynnikami jest wiek, przeszłość kredytowa, poziom zarobków albo stabilność zatrudnienia. Zdecydowanie bank nie udzieli nam kredytu, jeśli okaże się, że poświadczamy nieprawdę, deweloper, od którego chcemy kupić mieszkanie, jest niewiarygodny albo samo mieszkanie jest w kiepskim stanie technicznym. Również bank ma skłonność do odmowy, jeśli nasz wiek jest zbyt niski lub zbyt wysoki, nie mamy stałego zatrudnienia albo źródło dochodów jest niepewne. Nie pomaga też fakt, jeśli już mamy zaciągnięte zobowiązania albo – co gorsza – często zwlekamy z zapłatą rat. To wszystko wpływa na naszą niską zdolność kredytową i punkty w BIK. Oprócz tego niektóre banki wymagają, aby na kredyt zgodzili się oboje z małżonków.

Negatywna ocena banku – co możemy zrobić?

Czy niespełnienie tych wymogów przekreśla szanse na nowe mieszkanie? Spokojnie, dla Ambulatorium Kredytowego trudne kredyty hipoteczne to specjalność. Bardzo często zdarza się, że wcale nie jest tak, że kryteria są dla nas nieosiągalne. Albo zwyczajnie nieprawidłowo napisany jest wniosek kredytowy. Pomożemy Ci go napisać i podpowiemy, na co zwrócić uwagę. Co jeszcze można zrobić? Znając przyczynę negatywnej oceny banku, można próbować ją zniwelować. Jeśli w danej chwili masz zbyt dużo zapytań w NIK, może warto odczekać dwa miesiące i spróbować jeszcze raz. Twój wiek nie przekracza 21 lat, a własne mieszkanie jest Ci pilnie potrzebne? Może namów rodzica, aby dołączył się do wniosku. Po rozpoczęciu swojej pierwszej pracy warto odczekać pół roku lub dłużej i dopiero starać się o kredyt hipoteczny. A jeśli problemem jest brak historii kredytowej, może zakup na raty jakiś inny potrzebny Ci sprzęt. Spłacaj raty sumiennie, a wykażesz w ten sposób wiarygodność kredytową.

Trudne kredyty dla zadłużonych – warto próbować

Co, jeśli nadal bank odmawia nam kredytu? Warto spytać w innych bankach. Lub nawet firmach pożyczkowych. Poszczególne banki mają nieco odmienne kryteria przyznawania kredytu. I odmienne sposoby ich interpretacji. Zawsze możesz skonsultować się z Ambulatorium Kredytowym. Na bieżąco analizujemy oferty banków i firm pożyczkowych. W oparciu o Twoją zdolność kredytową i sytuację zawodową pomożemy Ci podjąć decyzję.

PaniAla czat o finansowaniu

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.