Dzięki temu tekstowi dowiesz się, gdzie i jakie informacje możesz uzyskać na temat Twojego obecnego lub przyszłego kontrahenta.
Baza CEDIG
W tej bazie możemy sprawdzić dane każdej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej. Są to następujące dane: nazwa firmy, adres działalności, dodatkowe adresy działalności, od kiedy firma działa, czy ma pełnomocnika oraz jakie ma zezwolenia. Niby te informacje są oczywiste, ale zawsze warto potwierdzić, czy na pewno dane te zgadzają się z tym, co nam przekazał klient. Baza ta jest bezpłatna i ogólnodostępna.
Baza KRS
Zawiera ona podstawowe dane finansowe spółek prawa handlowego, takie jak:
- kto wchodzi w skład zarządu,
- kto jest udziałowcem, wspólnikiem lub akcjonariuszem oraz
- jakie dane finansowe opublikował za ostatni rok.
Warto pamiętać, że informacja dotycząca osób wchodzących w skład zarządu jest niezbędna przy zawierania umów, ponieważ w imieniu spółki umowę mogą podpisać tylko osoby uprawnione do reprezentacji. Zgodnie z przepisami spółki prawa handlowego od 2018 roku mają obowiązek składać elektronicznie sprawozdania finansowe do KRS-U.
Baza KRS – na co zwrócić uwagę
Przeglądając wyniki finansowe naszego kontrahenta głównie warto zwrócić uwagę na takie pozycje jak: przychody, dochód, rzeczowe aktywa, wynagrodzenia, kapitał zakładowy, zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe. Jeżeli dana spółka nie złożyła sprawozdania finansowego do KRS-U to na pewno powinniśmy przemyśleć współpracę z takim kontrahentem. Baza ta jest bezpłatna i ogólnodostępna.
Biała lista podatnika
Baza ta pomaga nam sprawdzić czy klient, z którym chcemy współpracować jest podatnikiem VAT i jakie ma rachunki bankowe. Baza ta jest bezpłatna i ogólnodostępna.
Lista beneficjentów rzeczywistych
Uwaga w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych możemy sprawdzić, kto tak naprawdę jest właścicielem spółki, z którą zamierzamy współpracować. W przypadku transakcji powyżej 15 000 euro mamy obowiązek sprawdzenia danych beneficjenta rzeczywistego. Jeżeli stwierdzimy brak danych naszego przyszłego kontrahenta w tej bazie to w zasadzie nie powinniśmy podejmować z nim współpracy albo możemy poprosić go o ich ujawnienie w rejestrze. Baza ta jest bezpłatna i ogólnodostępna.
GoWork
Często możemy uzyskać informację na temat kontrahenta sprawdzając opinie pracowników na temat firmy, w której pracują. Oczywiście opinie wpisywane przez pracowników są zazwyczaj subiektywne i nie zawsze oddają prawdziwy obraz firmy.
Giełdy długów
W internecie znajduje się sporo różnych baz z wykazem dłużników tzw. giełdy długów i tam również znajdziemy informację na temat ewentualnego zadłużenia kontrahenta.
Krajowy Rejestr Długów
Tutaj sprawdzamy, czy kontrahent nie został wpisany, jako niesolidny płatnik przez innego kontrahenta. Sprawdzając taki wpis w KRD możemy uzyskać informację o:
- ilości wierzycieli,
- kwocie zadłużenia oraz
- z jakich tytułów ono wynika.
Zbyt duża ilość wpisów i kwota zadłużenia powinny nas skłonić do rezygnacji z podjęcia takiej współpracy. Baza ta jest odpłatna. Można z niej korzysta po wykupieniu abonamentu.
Baza BECK KRS
Jest to baza z informacjami na temat działań poszczególnych spółek m.in:
- dokumenty spółki,
- kapitał zakładowy,
- wygrane przetargi i powiązania osobowe.
Baza ta pomaga nam zweryfikować informację na temat zarządu i właścicieli spółki oraz ich powiązań kapitałowo-osobowych. Tutaj możemy tak naprawdę sprawdzić czy właściciele firmy, z która zamierzamy współpracować mieli już w przeszłości inne spółki, których działalność zakończyła się upadłością lub bezskutecznymi egzekucjami. Baza ta jest odpłatna. Można z niej korzysta po wykupieniu abonamentu.
Wywiadownia Gospodarcza
Możemy skorzystać z profesjonalnych firm, które zajmują się pozyskiwaniem i oceną informacji na temat podmiotów gospodarczych. Taki raport z wywiadowni będzie zawierał bardzo różne informację i da nam pełny obraz na temat kontrahenta. Niestety osoby fizyczne i spółki cywilne nie mają obowiązku publikowania informacji finansowych na swój temat i w zakresie tych kontrahentów może być problem z pozyskaniem takich informacji. Oczywiście wywiadownia na nasze zlecenie może zwrócić się do danego kontrahenta o ujawnienie danych, ale w przypadku jego odmowy nie będzie mogła dokonać analizy. Tego typu wywiady są odpłatne.
Firma faktoringowa
Jeżeli współpracujemy z firmą faktoringową to możemy przekazać jej dane nowego kontrahenta do sprawdzenia. Firma faktoringowa sprawdzi ją za nas i ustali ewentualny limit finansowania. Brak pozytywnej decyzji ze strony firmy faktoringowej powinna na skłonić do przemyślenia ewentualnej współpracy z kontrahentem.
Firmy ubezpieczeniowe
Możemy również ubezpieczyć swoje wierzytelności i zgłaszać każdego nowego kontrahenta do sprawdzenia do firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel nadaje zazwyczaj limity na danego kontrahenta po jego wcześniejszym sprawdzeniu. W przypadku odmowy ubezpieczenia na danego kontrahenta również powinniśmy rozważyć rozpoczęcie współpracy z nim.
Podsumowanie – o co powinieneś/powinnaś zadbać
Podejmując nową współpracę z kontrahentem zawsze warto wykorzystać przynajmniej te bezpłatne ogólnodostępne bazy do sprawdzenia jego wiarygodności. Wbrew pozorom możemy znaleźć dość dużo informacji na jego temat. Nie zawsze musimy mieć dostęp do płatnych baz. Jeżeli chcemy jednak upewnić się i dokładnie sprawdzić kontrahenta to musimy raczej skorzystać z tych odpłatnych baz.
Kwestia czasu
Poza tym zawsze pozostaje nam kwestia czasu i pracownika, który będzie musiał te wszystkie informacje zgromadzić, sprawdzić i przeanalizować. Jak zawsze każda firma będzie miała dylemat, czy zatrudnić do tego specjalnie pracownika, czy może lepiej skorzystać z odpłatnej firmy i otrzymać gotowy raport lub informację na temat kontrahenta.
JESTEM TUTAJ PO TO ABY NA NIE ODPOWIEDZIEĆ
TERAZ TWOJA KOLEJ – PO PROSTU PYTAJ