Wszystko, co warto wiedzieć o aniołach biznesu

Na wczesnym etapie rozwoju biznesu wielu przedsiębiorców natyka się na problem pozyskania funduszy zewnętrznych na dalszy rozwój firmy. Podobnie jest z twórcami start-upów czy naukowcami lub wynalazcami, którzy szukają źródeł finansowania rozwoju swoich projektów. Jednym z rozwiązań jest pomoc business angels. Kim są aniołowie biznesu i na czym polega ich wsparcie?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
aniołowie biznesu

Kim jest anioł biznesu?

Anioł biznesu to nieformalny inwestor, najczęściej doświadczony, ale już nieaktywny w tym obszarze biznesmen. Osoba taka inwestuje swoje środki pieniężne w dobrze rokujący biznes będący na początkowym etapie rozwoju.

W co najchętniej inwestują aniołowie biznesu?

Aniołowie biznesu chętnie wspierają start-upy z dynamicznie rozwijających się dziedzin, takich jak IT czy nowe technologie, szczególną uwagę zwracając na pomysły przełomowe i innowacyjne.

Anioł biznesu to nie tylko pieniądz

Oprócz pieniędzy aniołowie biznesu często oferują również wsparcie merytoryczne (know-how z dziedziny, w której się specjalizują), w zamian zaś otrzymują udziały firmy. Po paru latach (z reguły ok. 3–6), gdy dany biznes znacząco zwiększy swoją wartość, wycofują się oni z projektu, z zyskiem odsprzedając swoje udziały. Często angażują się później w kolejny projekt.

Jakie zadania ma anioł biznesu?

Anioł biznesu najczęściej jest osobą mającą ogromne doświadczenie i szerokie kontakty w świecie biznesu. Jego wsparcie oznacza dla start-upu lepszy rozruch. Anioł firmuje go bowiem swoim nazwiskiem i już sam ten fakt może otworzyć przed młodym przedsiębiorcą wiele drzwi. Niekiedy jednak anioł rezygnuje z tej formy pomocy i decyduje się jedynie na wsparcie początkującej firmy własnym kapitałem.

Czy anioł biznesu może mieć moc decyzyjną?
Jeśli anioł biznesu decyduje się na pełne wsparcie projektu, może udzielać jego właścicielowi wielu cennych wskazówek dotyczących dalszego rozwoju i podejmowania decyzji biznesowych. Pełni jednak funkcję doradczą, nie ma zaś mocy decyzyjnych.

Jak wygląda proces finansowania biznesu przez anioła?

Jak start-upy mogą się zgłosić do anioła biznesu?

Właściciel start-upu może się zgłosić bezpośrednio do anioła biznesu albo – częściej – do jednej z sieci zrzeszających aniołów. Mogą to być np.:

  • grupy,
  • kluby,
  • fundusze.

Jak wygląda proces finansowania biznesu?

Cały proces rozpoczyna się od przesłania zgłoszenia do sieci i wstępnej analizy projektu. Gdy przejdzie etap weryfikacji, kolejnym krokiem będzie przedstawienie konkretnego biznesplanu. Jeśli uzyska on akceptację, sieć może podjąć decyzję o rekomendowaniu danego projektu swoim inwestorom. Na tym etapie mogą się odbyć:

  1. prezentacje projektu przed aniołami biznesu,
  2. pitchingi, czyli spotkania, w trakcie których młody przedsiębiorca w krótkim czasie musi przedstawić swój pomysł w jak najkorzystniejszym świetle.

Kolejne etapy to już rozmowy, negocjacje warunków współpracy, analizy. Gdy dojdzie do porozumienia, podpisywana jest umowa, a anioł biznesu wnosi ustaloną kwotę do spółki. W zamian staje się właścicielem części udziałów.

W jakich segmentach rynku działają aniołowie biznesu?

Znane marki

Aniołowie biznesu wspierają chętnie start-upy, czyli biznesy oferujące produkty lub usługi nowe na rynku albo wprowadzające nową jakość. Chociaż w Polsce to wciąż mało rozwinięta forma pomocy młodym przedsiębiorstwom, na świecie ich działalność ma ogromne znaczenie dla gospodarki.

Wystarczy wspomnieć, że to właśnie dzięki nim sukces osiągnęły takie marki jak:

  • Apple,
  • Google,
  • Dell,
  • Skype,
  • Yahoo!
  • Ford.

Dziedziny, które są najchętniej wspierane przez anioły biznesu

aniołowie biznesu
Aniołowie biznesu to nie tylko opieka finansowa. Dzięki tej możliwości przedsiębiorcy dostają możliwość czerpania wiedzy mentorskiej od osób, które już od lat działają na rynku w danej branży.

Choć branża nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy dany projekt zainteresuje anioła biznesu, istnieją obszary, w których angażują się oni najchętniej. Są to głównie dziedziny, w których widać dynamiczną innowacyjność: wspomniane już IT, biotechnologia, inżynieria medyczna, farmacja, Internet.

Czy zdarza się, że anioł biznesu inwestuje w mniej popularne segmenty rynku?

Niekiedy anioł może zainwestować w biznes działający w mniej popularny obszar, który jednak czymś go zaintryguje. Jeśli wizja przedsiębiorcy oraz jego zaplecze (doświadczenie, organizacja, zespół) rokują na możliwość dynamicznego rozwoju i dużego zysku, anioł może chętnie zainwestować w projekt, nawet jeśli pozornie jest on mało innowacyjny i dotyczy np. kawiarni czy księgarni.

Aniołowie biznesu a inne formy wsparcia dla młodych firm

Najczęściej wybierane formy wsparcia

Na rynku funkcjonuje wiele oferowanych przez firmy pożyczkowe produktów finansowych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy. Kuszą m.in.:

  • kredyty (np. kredyt kupiecki lub kredyt obrotowy),
  • pożyczki online dla firm (dzięki którym w szybkim czasie można dopiąć budżet),
  • pożyczki dla zadłużonych firm,
  • pożyczki terminowe dla firm,
  • pożyczki pod zastaw1,
  • pożyczki pozabankowe dla firm (które łatwiej jest uzyskać niż pożyczki bankowe).

Umowa pożyczki a zdolność kredytowa

Należy pamiętać, że umowa pożyczki zmniejsza zdolność kredytową i sprawia, że na naszym koncie powstaje dług. Tymczasem przy wsparciu anioła biznesu nie mamy długu finansowego. Inwestor ryzykuje na równi z nami, dzięki czemu nawet jeśli powinie nam się noga, nie będziemy musieli się martwić o to, jak wyjść z długów

Crowdfunding,, venture capital i private equity

Oprócz aniołów biznesu początkujące firmy mogą starać się o dofinansowanie np. poprzez platformy crowdfundingowe. Są toi publiczne zbiórki wśród osób chcących wesprzeć dany projekt. Odbywają się one najczęściej drogą internetową, a uzyskane w ten sposób środki nie podlegają zwrotowi.

Istnieją również bardziej formalne sposoby wsparcia, takie jak private equity, w tym venture capital. Termin private equity oznacza inwestycje kapitałowe w spółki nienotowane na giełdach papierów wartościowych. Venture capital zaś to nieco węższy termin oznaczający inwestycje połączone ze wsparciem menadżerskim przeprowadzane nie przez prywatne osoby, lecz przez wyspecjalizowane fundusze2.

Organizacje zrzeszające aniołów biznesu w Polsce

Aniołowie biznesu zrzeszają się w klubach, funduszach czy platformach biznesowo-doradczych. Dzięki temu łatwiej docierają do nich najciekawsze projekty, mają też możliwość pozostania anonimowymi. Zrzeszanie się powoduje, że wsparcie biznesów jest bardziej efektywne, a ryzyko mniejsze. Twórcy start-upów sami przysyłają do sieci swoje zgłoszenia, a tam są one poddawane szczegółowej weryfikacji i ocenie, zanim zostaną zaproponowane aniołom. Dzięki temu do inwestorów trafiają tylko najlepsze projekty, co ma spore znaczenie, gdyż w tym przypadku popyt znacznie przewyższa podaż.

Organizacje zrzeszające aniołów biznesu

Największe organizacje zrzeszające aniołów biznesu to m.in.:

  • Lewiatan Business Angels,
  • Sieć Aniołów Biznesu Amber,
  • Sieć Inwestorów Prywatnych Satus,
  • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja.

W wielu polskich miastach istnieją tego typu sieci inwestorów prywatnych, a dodatkowo można znaleźć też niezrzeszonych aniołów. Oprócz największych miast, sieci aniołów znajdziemy m.in. w Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Katowicach czy Lublinie.

Jak zostać aniołem biznesu?

Aby zostać aniołem biznesu, nie trzeba być milionerem. Nie da się jednak ukryć, że niezbędny do tego jest spory kapitał – i to taki, który jesteśmy gotowi zaryzykować. Pojedyncze inwestycje zazwyczaj oscylują w granicach 50–400 tys. zł, a ryzyko bezpowrotnej utraty tych środków jest spore. Jednak nie tylko o pieniądze tu chodzi. Anioł biznesu najczęściej podejmuje ryzyko nie tylko dla zysku, lecz także z chęci pomocy młodszemu i mniej doświadczonemu przedsiębiorcy. Dlatego – chcąc zostać aniołem biznesu – potrzebujemy nie tylko nakładów finansowych, lecz także doświadczenia w biznesie. Ważne, aby była to praktyka zdobyta w tym samym obszarze, w którym działa wybrany przez nas start-up.

Podsumowanie – wady i zalety aniołów biznesu

Zalety

Ze statystyk wynika jasno, że firmy prowadzone przy wsparciu anioła biznesu mają znacznie większy wskaźnik przetrwania na rynku od firm niekorzystających z takiego wsparcia. Dzięki aniołom przedsiębiorcy stają przed szansą zrealizowania pomysłu, który ze względu na innowacyjność może nieść za sobą ryzyko. Wyklucza się tym samym finansowanie za pomocą produktów bankowych. Przy wsparciu anioła nie jest potrzebne żadne zaświadczenie o dochodach – wystarczy innowacyjny pomysł i dobry biznesplan.

Wady

Wsparcie anioła samo w sobie nie ma wielu wad. Należy jednak pamiętać, że wiąże się ono z oddaniem inwestorowi sporej części udziałów w swojej firmie. Gdy odnosi ona sukces, nadal tylko część zysków trafia do naszej kieszeni. Nie jest też łatwo takie wsparcie uzyskać. O inwestycje aniołów biznesu stara się znacznie więcej twórców projektów, niż jest to możliwe do zrealizowania. Dlatego otrzymują je tylko nieliczni.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.