Jak działa i w czym pomaga doradca kredytowy?
Doradca kredytowy pomaga w uzyskaniu kredytu dopasowanego do potrzeb i sytuacji finansowej klienta. Jego pomoc może być kluczowa dla osób, które szukają możliwości kredytowania, ale nie posiadają wiedzy dotyczącej warunków udzielenia i funkcjonowania takich zobowiązań. Doradca tłumaczy niezrozumiałe zapisy w umowach i odpowiada na wszelkie pytania dotyczące ich mocy prawnej.
Praca doradcy kredytowego opiera się na 3 filarach, a mianowicie: rozpoznaniu potrzeb, znalezieniu najlepszej oferty i pomocy w uzyskaniu kredytu. Analiza potrzeb klienta polega na zadaniu pytań dotyczących jego sytuacji finansowej, zatrudnienia, czy kosztów utrzymania rodziny. Kolejne pytania dotyczą szukanego kredytu, a mianowicie jego kwoty, okresu obowiązywania, czy celu na jaki będzie zaciągnięty. Zbadanie potrzeb pozwala na przeprowadzenie porównania ofert i wybranie najkorzystniejszej z punktu widzenia klienta. Decyzja kredytobiorcy oznacza rozpoczęcie procesu wnioskowania o kredyt, a doradca pomaga w skompletowaniu wymaganych dokumentów i odpowiada za komunikację z bankiem.
Usługi doradztwa kredytowego są najczęściej bezpłatne, a wynagrodzenie doradcy to prowizje wypłacane przez instytucje finansowe. W niektórych przypadkach budzi to podejrzenia, że taka osoba może proponować rozwiązania, które pozwolą jej najwięcej zarobić. Należy jednak pamiętać, że doradca to osoba, która ma pomóc, a ostateczną decyzję zawsze podejmuje klient. Dobry doradca powinien przedstawić klientowi 2-3 najlepsze oferty i wskazać występujące w nich różnice. Klient sam wybiera rozwiązanie, co ogranicza ryzyko zarzutów, że doradca kierował się własnym zyskiem.
Cechy i umiejętności dobrego doradcy kredytowego
Najbardziej ceniona jest szczerość i uczciwość, która pozwala zaufać danej osobie. Doradca powinien również posiadać doświadczenie oraz odpowiednie kwalifikacje. Ważna jest także komunikatywność i umiejętność prostego tłumaczenia zawiłych informacji. Dzięki temu doradca kredytowy potrafi w jasny sposób przedstawić klientowi najlepsze rozwiązania i udzielić odpowiedzi na najbardziej szczegółowe pytania. Ceniona jest również umiejętność zadawania dobrych (otwartych) pytań, które pozwolą przeprowadzić skuteczną analizę potrzeb i ocenić sytuację finansową kredytobiorcy.
Samodzielne wnioskowanie o kredyt czy skorzystanie z usług doradcy?
Skorzystanie z usług doradcy kredytowego jest polecane osobom, które mają skomplikowaną sytuację finansową, dużo innych zobowiązań lub nie posiadają wiedzy dotyczącej zaciągania zobowiązań. Pomoc przyda się również w przypadku zaciągania pożyczek na duże kwoty z wymaganym dodatkowym zabezpieczeniem oraz kredytów hipotecznych lub firmowych, przy których wymagane jest o wiele więcej formalności.
Jeżeli jednak sytuacja finansowa klienta jest stabilna, a on sam rozumie działanie umów kredytowych poleca się samodzielne wnioskowanie o kredyt. Oczywiście w takiej sytuacji również warto poszukać jak najlepszej oferty, ale jeżeli kredytobiorca wie na co zwrócić uwagę, to może zrobić to osobiście. W tym celu warto skorzystać z bezpłatnych porównywarek, które są dostępne w Internecie, np. https://www.bankier.pl/smart/pozyczki-na-raty.
Dobry doradca kredytowy to osoba, która działa w imieniu klienta i pomaga mu w otrzymaniu jak najlepszej oferty. Skorzystanie z usług doradztwa to decyzja indywidualna i powinna zależeć od aktualnej sytuacji finansowej klienta oraz formalności związanych z uzyskaniem danego kredytu.