Interesuje Cię pożyczka dla firmy i potrzebujesz pomocy w znalezieniu oferty? Skorzystaj ze wsparcia. Pani Ala znajdzie dla Ciebie dopasowane rozwiązanie, wynegocjuje ceny i pomoże w kwestiach prawno – formalnych. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania ok. 4 minuty
Z tekstu dowiesz się:
Kredyt na start i na rozwój małej firmy
Działalność gospodarcza generuje koszty właściwie od pierwszego dnia istnienia. Zyski pojawiają się z czasem. Aby rozwiązać problem początkowego braku środków na koszty i inwestycje, przedsiębiorca może skorzystać z kredytu lub pożyczki dla małych firm. Pożyczka dla młodych firm oferowana jest nie tylko przez banki, ale również przez inne instytucje finansowe, wspierające początkujących przedsiębiorców. Natomiast kredyt (w tym ten na start) możemy uzyskać wyłącznie w banku. Do wyboru pozostają rozwiązania dopasowane do zróżnicowanych potrzeb kapitałowych raczkującego biznesu:
- kredyt inwestycyjny,
- kredyt gotówkowy,
- kredyt obrotowy czy limit w rachunku bieżącym.

Pożyczka dla małych firm na start
W praktyce pożyczki i kredyty dla małych firm na tzw. otwarcie są obwarowane istotnymi obostrzeniami. Czasem wymagane jest nawet… kilkumiesięczne prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli jesteś absolwentem uczelni wyższej, studentem ostatniego roku, osobą bezrobotną lub opiekunem osoby niepełnosprawnej, możesz skorzystać z rządowego programu „Wsparcie w starcie”, który umożliwia wzięcie pożyczki na działalność gospodarczą na specjalnych warunkach do kwoty 100 tys. zł, z okresem spłaty do 84 miesięcy. Na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego znajdziecie także informacje o dostępnych formach finansowania ze środków unijnych – na start i rozwój działalności gospodarczej, z oprocentowaniem na minimalnym lub nawet zerowym poziomie.
Przeczytaj także:
Kredyt obrotowy, a faktoring -jakie są różnice i co wybrać
Jak sfinansować sprzęt medyczny – Pożyczka leasingowa czy leasing?
Pozabankowa pożyczka dla małych firm
Jeszcze innym rozwiązaniem jest pozabankowa pożyczka dla małych firm zaciągana w firmie pożyczkowej. Łatwiej ją dostać niż kredyt dla małych przedsiębiorstw. Warto pamięta, że jej koszy jest wyższy niż przy kredycie bankowym oraz konieczne jest posiadanie wolnego zabezpieczenia transakcji.
Jej plusy to:
- duża elastyczność w procesie udzielania pożyczki
- indywidualne podejście do klienta (nie wyklucza się podmiotów z trudną sytuacją finansową i prawną)
- dostęp do finansowania przy negatywnym nastawieniu instytucji bankowych
- brak branż wykluczonych. Więcej szczegółów na temat pożyczki pozabankowej znajdziesz w tekście: Pożyczka pozabankowa dla firm -plusy i minusy.
Czym się kierować przy wyborze kredytu gotówkowego dla małej firmy?
Kredyt gotówkowy dla małych firm jest jednym z najczęściej wybieranych produktów bankowych przez MŚP, ponieważ pozwala uzyskać szybko (nawet tego samego dnia) gotówkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności lub zakup niezbędnych produktów, usług czy narzędzi. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy, zwróć uwagę na:
- wysokość oprocentowania,
- wysokość prowizji przygotowawczej (zwykle 0,5-2% wnioskowanej kwoty, jednak czasem są promocje lub można wynegocjować obniżenie, a przy odpowiednio dużej kwocie kredytu – nawet brak prowizji),
- wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę,
- dodatkowe koszty (np. ubezpieczenia),
- warunki (np. konieczność prowadzenia działalności przez min. 6 miesięcy lub przedstawienia zabezpieczeń).
Pamiętaj, że w „Twoim” banku niekoniecznie będzie najtaniej, dlatego przed wysłaniem wniosku o kredyt dla małej firmy warto wykonać kalkulacje w kilku miejscach. Większość banków udostępnia kalkulatory pożyczek i kredytów na swoich stronach internetowych.

Jak wziąć pożyczkę dla małej firmy?
- Złóż wniosek – online, przez infolinię lub w placówce banku.
- Poczekaj na informację o rozpatrzeniu wniosku – w przypadku pozytywnej decyzji, bank prześle Ci dokumenty pożyczki (umowę, harmonogram, taryfę, tabelę i regulaminy, o których mowa w umowie). Zapoznaj się z nimi dokładnie!
- Podpisz umowę – zawarcie umowy następuje w formie pisemnej lub elektronicznej.
- Środki trafią na Twoje konto firmowe w terminie określonym w umowie (nawet tego samego dnia).
Kredyt dla małego przedsiębiorstwa a kwestie podatkowe
Odsetki, prowizje oraz inne opłaty, które zostały naliczone w związku z udzieleniem kredytu, stanowią koszt prowadzenia działalności – oczywiście pod warunkiem, że środki zostały przeznaczone na cele firmowe, np. zakup sprzętu komputerowego.
Masz pytania? Nie wiesz, który produkt finansowy będzie najkorzystniejszy dla Twojej firmy? Pani Ala chętnie porówna dla Ciebie wiele ofert i przygotuje najlepiej dopasowaną. Wystarczy zacząć czat lub wysłać formularz kontaktowy
