7 sposobów na zakup sprzętów bez VAT

Co jest lepsze dla sfinansowania działalności przedsiębiorstwa – kredyt czy leasing? W niektórych sytuacjach najkorzystniejszym rozwiązaniem jest pożyczka leasingowa. Łączy ona w sobie najlepsze cechy obu produktów.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa (leasing pożyczka) to ciekawy produkt finansowy będący alternatywą dla leasingu oraz tradycyjnego kredytu. W przeciwieństwie do kredytu stroną udzielającą wsparcia finansowego jest firma leasingowa, a nie bank.

Na co można przeznaczyć pożyczkę leasingową? Kwotę pożyczki można przeznaczyć wyłącznie na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, środki transportu). Nie można za nią sfinansować budowy hali czy remontu magazynu.

Pożyczka leasingowa – dziś i kiedyś

Początkowo pożyczki leasingowej udzielano tylko przy dofinansowaniu unijnym. Z czasem oferta zaczęła ewoluować i zyskała dużą popularność w wielu branżach, m.in.:

  • medycznej,
  • transportowej,
  • rolniczej,
  • budowlanej,

Warto jest się zainteresować pożyczką leasingową również wtedy, kiedy pracujesz w przemyśle (zob. też: faktoring). Obecnie pożyczki leasingowe są dostępne w ofercie zarówno małych, jak i tych największych firm. Oferują je m.in. EFL, Getin Leasing, PKO Leasing, Alior Leasing, Millennium Leasing czy BGŻ BNP Paribas Leasing.

Co lepsze: kredyt, leasing czy pożyczka leasingowa?

To, która forma finansowania będzie w danym momencie najkorzystniejsza dla firmy, zależy od wielu czynników. W niektórych przypadkach leasing pożyczka może być najbardziej atrakcyjna, w innych lepiej zdecydować się na kredyt albo leasing.

Na pożyczkę leasingową warto postawić, planując zakup środka trwałego, zwłaszcza jeśli jest się:

  • przedsiębiorcą zwolnionym z podatku VAT,
  • firmą ubiegającą się o dotacje unijne (standardowo dotacja jest zabezpieczeniem pożyczki; można ją przeznaczyć na spłatę części zobowiązania albo zatrzymać w celu sfinansowania bieżących wydatków firmy),
  • rolnikiem (również takim, który nie prowadzi działalności gospodarczej),
  • lekarzem albo firmą kupującą środki trwałe opodatkowane 8% stawką VAT (np. sprzęt medyczny).

Pożyczka leasingowa w przemyśle

Leasing pożyczka jest też atrakcyjna dla przedsiębiorców z branży przemysłowej kupujących specjalistyczne urządzenia i maszyny z terenu UE, a także dla firm zaopatrujących się wewnątrzwspólnotowo w naczepy i (rzadziej) ciągniki siodłowe.

Czy muszę opłacać VAT w przypadku pożyczki leasingowej? Finansując z pożyczki leasingowej zakup środków transportu z terenu Unii Europejskiej, nie trzeba opłacać VAT-u. Dzięki temu rata jest znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnego leasingu.

Leasing pożyczka – zalety i wady

Jak każdy produkt finansowy pożyczki leasingowe mają swoje zalety i wady.

pożyczka leasingowa
Z pożyczki leasingowej mogą skorzystać również właściciele gospodarstw rolnych, dzięki czemu będą płacić niższe miesięczne zobowiązania w ratach niż w przypadku innych pożyczek i kredytów.

Zalety pożyczki finansowej

  1. minimum formalności (w przeciwieństwie do kredytu bankowego),
  2. szybka decyzja o wypłacie pieniędzy – przy ocenie wniosku stosowane są procedury typowe dla leasingu,
  3. elastyczna oferta – klient może wybrać raty równe, malejące albo sezonowe,
    elastyczny czas finansowania – pożyczkę można zaciągnąć na czas od 6 miesięcy do nawet 8 lat,
  4. możliwość zmiany harmonogramu spłaty w trakcie trwania umowy (w większości firm leasingowych)1,
  5. w ujęciu finansowym i podatkowym traktowana jest jak kredyt, nie jak leasing – zakupiony dzięki niej sprzęt staje się od razu własnością przedsiębiorcy, nie firmy leasingowej,
  6. do rat nie jest doliczony podatek VAT, co przekłada się na niższe miesięczne zobowiązanie (rata leasingowa zawsze jest powiększona o 23% VAT).

Wady pożyczki leasingowej

  1. jest widoczna w Biurze Informacji Kredytowej (chociaż nie wszystkie firmy raportują umowy do BIK),
  2. w przeciwieństwie do leasingu obniża zdolność kredytową firmy,
  3. często firma leasingowa (z uwagi na to, że ponosi wyższe ryzyko niż bank) żąda większego wkładu własnego niż przy leasingu. Dotyczy to zwłaszcza finansowania urządzeń i maszyn. Zdarza się jednak i tak, że firmy nie żądają żadnego wkładu własnego,
  4. trudno ją uzyskać na maszyny nietypowe lub innowacyjne,
  5. zdarza się, że pożyczkobiorca musi przedłożyć dodatkowe zabezpieczenie przy zakupie sprzętu z terenu UE.

Zabezpieczenie pożyczki leasingowej

Zabezpieczeniem pożyczki leasingowej są najczęściej:

  • zastaw rejestrowy na finansowanym sprzęcie,
  • weksel z deklaracją wekslową,
  • cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy udzielającej leasingu,
  • cesja z dotacji (w przypadku pożyczek dotacyjnych).

Jak księgować pożyczki leasingowe?

Leasing pożyczkę rozlicza się tak samo jak kredyt bankowy. W koszty uzyskania przychodu należy zaliczyć odsetki od pożyczki. Faktura zakupu jest wystawiana bezpośrednio na przedsiębiorcę, a zatem to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych2. VAT można odliczyć jednorazowo oraz jednorazowo można zamortyzować środek trwały. Pożyczka leasingowa udzielana przez podmioty zajmujące się tego typu finansowaniem jest zwolniona z podatku PCC.

Jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki leasingowej, porównaj dostępne na rynku oferty. Można to zrobić, korzystając np. z kalkulatora online.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł