Czy wynajem długoterminowy się opłaca?

Prowadząc własną przedsiębiorstwo w pewnym momencie możesz stanąć przed zadaniem skompletowania floty pojazdów. Warto wówczas znać wszystkie możliwości i umieć wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Samochód nowy czy samochód używany, kredyt czy leasing, a także ile wynosi akcyza na samochód w 2018 roku? Jest jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz znać odpowiedzi na te pytania. Dowiedz się, na czym dokładnie polega wynajem długoterminowy samochodów i kiedy warto go wybrać.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
leasing dla nowych firm

Co to jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy samochodu to wypożyczenie pojazdu na okres od roku do 5 lat. Dzięki stałej, comiesięcznej opłacie możemy użytkować auto bez żadnych dodatkowych kosztów, płacąc jedynie za zużyte paliwo. W ten sposób możesz zyskać lepszą kontrolę nad swoimi wydatkami. Dodatkowo wynajem nie zmniejszy twojej zdolności kredytowej.

Wynajem długoterminowy auta jest bardzo podobny do leasingu samochodu. W jednym i w drugim przypadku użytkujemy pojazdy należące do innego podmiotu gospodarczego, w zamian ponosząc comiesięczną opłatę. W przypadku wynajmu jednak nie musimy ponosić żadnej opłaty wstępnej, a po zakończeniu okresu wynajmu zazwyczaj nie wykupujemy pojazdu.

Wynajem długoterminowy dla firm

Wynajem długoterminowy wybierany jest głównie przez firmy, jako że klienci prywatni wciąż jeszcze wolą mieć środki trwałe na własność. W przypadku przedsiębiorstwa, wynajem w porównaniu z zakupem na własność całej floty pojazdów może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nowe samochody szybko tracą na wartości. Przedsiębiorstwo nie musi też zajmować się serwisowaniem samochodów – firma oferująca wynajem w cenie abonamentu zapewnia też kompleksową obsługę aut.

Szczególną popularnością wynajem długoterminowy cieszy się w branży transportowej. Coraz częściej wypożycza się nie tylko samochody dostawcze i ciężarówki, ale też autobusy, chłodnie czy ciągniki. Brak konieczności martwienia się o stan floty pojazdów w firmie, której działalność opiera się głównie o transport jest znaczącym ułatwieniem.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Choć wśród osób prywatnych jest to mało popularna usługa, warto wiedzieć, że wynajem długoterminowy jest dostępny nie tylko dla firm. Podobnie, jak leasing konsumencki, wynajem dla osób fizycznych pozwala na użytkowanie samochodu osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. To dobre rozwiązanie, gdy nie możemy pozwolić sobie na kupno samochodu za gotówkę, a kredyt jest dla nas niedostępny np. z powodu braku zdolności kredytowej.

Wady i zalety wynajmu długoterminowego

Jak każde rozwiązanie, również wynajem długoterminowy ma wady. Podobnie, jak w przypadku leasingu, do wynajmowanego auta nie możemy wprowadzać żadnych modyfikacji, konieczne jest za to szczególne dbanie o samochód. Ewentualne uszkodzenia powstałe z naszej winy będziemy musieli na własny koszt naprawić. W zależności od tego, co zostanie zawarte w umowie, nawet nadmierne zużycie niektórych elementów samochodu może uderzyć nas po kieszeni. Niektóre firmy wypożyczające samochody narzucają też limit przejechanych kilometrów. Po jego przekroczeniu za każdy kolejny kilometr musimy dopłacić.

Czy istnieje możliwość wykupu samochodu po wynajmie długoterminowym?

O ile w przypadku leasingu po zapłaceniu wszystkich rat mamy możliwość wykupienia samochodu na własność za niewielką kwotę (określoną w umowie leasingu), o tyle w klasycznym wynajmie długoterminowym samochód nigdy nie zostanie naszą własnością. Mimo tego czasami wypożyczalnie oferują możliwość wykupu auta na preferencyjnych warunkach.

Wynajem auta ma jednak również sporo zalet. Możemy dysponować szeroką i nowoczesną flotą samochodów, ponosząc przy tym stosunkowo niewielkie koszta. Nie bez znaczenia jest fakt, że kwota abonamentu zawiera w sobie pełną obsługę samochodów, dzięki czemu mamy znacznie większą kontrolę nad comiesięcznymi wydatkami. Wysokość czynszu może być nawet o kilkanaście procent niższa niż w rata leasingu. Opłaty za wynajem przedsiębiorca może wykazać w kosztach prowadzenia działalności, a jednocześnie nie wpływają one na zdolność kredytową. Wynajęcie samochodu jest też rozwiązaniem dla firm, które z różnych względów w danym momencie nie są wypłacalne w oczach banków. Dzięki temu możemy stosunkowo łatwo i niedrogo uzyskać nowoczesny samochód na firmę. Ważne jest też, że w przypadku awarii firma wynajmująca zapewni nam auto zastępcze.

Wynajem długoterminowy samochodu – jakie formalności?

Pod względem dostępności i formalności wynajem długoterminowy jest niezwykle prostą procedurą. Niektóre firmy udostępniają samochody niemalże od ręki, na podstawie dowodu osobistego i prawa jazdy. Niekiedy – szczególnie, gdy interesuje nas wynajem jedynie na rok – wymagana może być wpłata kaucji, która może wynosić jedno- lub dwukrotność miesięcznego czynszu. Zazwyczaj nie trzeba jednak uiszczać wstępnej wpłaty własnej, co jest sporą zaletą wynajmu w porównaniu z leasingiem.

Większość wypożyczalni samochodów wynajmuje pojazdy na podstawie bardzo uproszczonych procedur. Niezbędne jest okazanie dokumentów i podpisanie umowy. Natomiast często nie jest konieczna weryfikacja wypożyczającego w BIK.

Jak powinna wyglądać umowa najmu samochodu?

Przepisy prawne nie regulują umów najmu samochodu, dlatego obligatoryjne ich elementy to dane wynajmującego i najemcy, oświadczenie o przekazaniu pojazdu pod wynajem oraz podpisy stron. Dane muszą być zawsze zgodne z dokumentami tożsamości, a oświadczenie powinno zawierać również dokładny opis przedmiotu najmu.

Co jeszcze powinno się zawrzeć w umowie?

Marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny czy nawet numer VIN. Konieczne jest też określenie wysokości czynszu oraz warunków jego comiesięcznej spłaty (np. na jaki numer konta ma być uiszczana opłata, a także do którego dnia miesiąca).

W umowie znajdą się również wszystkie dodatkowe zapisy, takie jak miesięczny limit kilometrów i opłata za jego przekroczenie czy ewentualne warunki wcześniejszego zakończenia umowy. Niezbędne jest również dokładne określenie dat obowiązywania umowy. Trzeba wpisać nie tylko dzień, w którym została ona zawarta, lecz również okres, w jakim samochód oddany jest pod wynajem. Warto wpisać też wszystkie dodatkowe elementy, jakie wraz z samochodem zostały przekazane najemcy: np. liczbę kompletów kluczyków czy dokumenty.

Umowa najmu samochodu z opcją wykupu

Najczęściej osoby chcące finalnie zostać właścicielem pojazdu decydują się na jego leasing. Jednak w umowie o wynajem można również zawrzeć ustaloną wspólnie końcową cenę samochodu i warunki jego ewentualnego wykupu. Zazwyczaj w trakcie trwania umowy czynsz wpłacany przez najemcę pokrywa jedynie wysokość utraty wartości przez samochód. Wówczas po zakończeniu trwania umowy najemca ma prawo pierwokupu samochodu po jego rynkowej, ale już obniżonej cenie.

wynajem długoterminowy samochodów
Wynajem długoterminowy samochodu jest jednym z częściej wybieranych rozwiązań spośród instrumentów finansowych dostępnych na rynku

Jaki jest koszt wynajmu długoterminowego?

W zależności od

  • klasy wynajmowanego samochodu,
  • czasu trwania umowy oraz dodatkowych ustaleń zawartych w umowie (np. limitu kilometrów),

miesięczna kwota wynajmu samochodu może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Przeciętnie koszt to ok. 1 000 – 2 000 zł za miesiąc. Warto mieć na uwadze, że kwota ta zawiera nie tylko spadek wartości pojazdu, lecz także serwisowanie, ubezpieczenie czy wymianę opon. W ciągu trzech lat wynajmu zapłacimy za nowy samochód ok. 30-70 tysięcy złotych. Ta kwota jest porównywalna z kosztem zakupu na kredyt podobnej klasy samochodu, gdy uwzględnimy wszelkie dodatkowe koszta, łącznie z prowizją banku, i gdy po trzech latach postanowimy ów samochód sprzedać.

Jak obliczyć opłacalność wynajmu długoterminowego?

Z symulacji kosztów przy różnych zmiennych wynika, że wynajem długoterminowy może być – choć nie musi – bardziej opłacalny od zakupu samochodu. W ciągu około 2-3 lat jego wartość rynkowa może spaść nawet o połowę. Wiele zależy od tempa spadku wartości auta, ale też od intensywności eksploatacji samochodu. Niestety nie ma jednego rozwiązania na sprawdzenie, czy wynajem nam się opłaci. Warto poszukać w internecie kalkulatora wynajmu długoterminowego, który na wzór kalkulatora leasingowego pomoże nam obliczyć orientacyjną wysokość rat i łączny koszt wynajmu.

Żeby własnoręcznie sprawdzić opłacalność wynajmu samochodu, powinniśmy obliczyć sumę wszystkich rat. Następnie porównać ją z kosztem zakupu samochodu, uwzględniając jego wartość rynkową oraz orientacyjną cenę, którą osiągnie w momencie zakończenia umowy. Należy przekalkulować także wszelkie koszta dodatkowe, które poniesiemy w przypadku innych form finansowania. W przypadku kredytu będzie to prowizja banku, ale też pełna obsługa logistyczna pojazdu, w przypadku leasingu zaś wysokość rat, ewentualna kilometrówka i początkowa wpłata własna.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

Wynajem długoterminowy jest podobnym rozwiązaniem do leasingu operacyjnego. Mimo wielu podobieństw pojęcia te nie są ze sobą tożsame, lecz różnią się w kilku istotnych kwestiach. Na czym dokładnie polegają te różnice?

Co warto wiedzieć o leasingu?

Zdecydowanie najpopularniejszy jest leasing operacyjny, ale istnieje też leasing finansowy (w którym leasingobiorca obowiązany jest do wpisania przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych, i to po stronie leasingobiorcy należy pełna obsługa i serwisowanie samochodu).

Ciekawostką jest fakt, że dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca może zyskać prawo do użytkowania nie tylko samochodu, lecz także lokalu (leasing nieruchomości) czy niezbędnego sprzętu (leasing maszyn i leasing biurowy). Wynajmowi podlegać mogą nawet pracownicy (leasing pracowniczy). Istnieje leasing producenta, czyli wynajem danego produktu bezpośrednio od producenta, ale zdecydowanie częściej korzysta się z pośrednictwa firm leasingowych. Wynajmem samochodów z kolei zajmują się wypożyczalnie, chociaż niektóre przedsiębiorstwa mają w ofercie zarówno wynajem, jak i leasing.

Istnieją również leasingi będące formą pomocy przedsiębiorstwu. Pożyczka leasingowa to rodzaj kredytu na środki trwałe udzielanego przez firmę leasingową, a nie bank. To znacznie upraszcza procedury. Leasing zwrotny zaś pomaga w odzyskaniu płynności finansowej firmie, która posiada środki trwałe, ale brakuje jej gotówki – polega to na sprzedaży firmie leasingowej danej rzeczy, a następnie wykupywaniu jej z powrotem na zasadzie leasingu.

Różnice między leasingiem operacyjnym a wynajmem długoterminowym

Różnicą między leasingiem operacyjnym a wynajmem długoterminowym jest m.in. fakt, że w przypadku wynajmu możemy, ale nie musimy dokonywać wpłaty własnej. Szczególnym wyjątkiem jest tu leasing dla nowej firmy, w którym młode przedsiębiorstwo może uniknąć konieczności uiszczenia wkładu własnego.

Podstawową różnicą jest również kwestia wykupu samochodu po zakończeniu umowy. W przypadku wynajmu auta najczęściej płacimy dość niskie raty, które pokrywają głównie wysokość spadku wartości samochodu, a po zakończeniu umowy zazwyczaj samochód wraca do wynajmującego. W przypadku leasingu zaś wysokość rat jest wyższa, a do tego dochodzi jeszcze początkowa wpłata własna. W zamian po zakończeniu umowy możemy wykupić samochód za niewielką kwotę – nawet 1% wartości samochodu.

wynajem długoterminowy samochody
Segment wynajmu długoterminowego od wielu lat notuje coraz lepsze rezultaty

Przy leasingu problemem może być kwestia sprzedaży samochodu. W przypadku wynajmu ta kwestia w ogóle nas nie dotyczy. Po zakończeniu umowy możemy oddać pojazd i wynająć następny, całkiem nowy. Potencjalną wadą leasingu jest to, że po wykupieniu przez nas pojazdu możemy mieć problem z jego późniejszą sprzedażą. Samochody poleasingowe bywają bowiem mocno zaniedbane przez swoich użytkowników i cieszą się kiepską opinią.

Wynajem długoterminowy a podatki

Leasing operacyjny może stanowić tarczę podatkową. Może pomóc przedsiębiorcy w zmniejszeniu podatku dzięki wpisaniu rat w koszta firmy. Wynajem długoterminowy może być rozliczany na podobnych zasadach, ale pod pewnymi warunkami. Umowa musi być zawarta na konkretny okres, stanowiący 40% normatywnego okresu amortyzacji. Natomiast łączna suma rat za wynajem (wliczając w to ustaloną kwotę wykupu) po odliczeniu podatku powinna być równa bądź większa od początkowej wartości samochodu.

Jeśli wynajem samochodu nie spełnia tych wymogów i nie może być rozliczany jako leasing operacyjny, rozliczymy go za pomocą „kilometrówki”. Jest to szczegółoea ewidencji przebiegu pojazdu. Dotyczy to jednak wyłącznie kosztów eksploatacji pojazdu, a do nich nie zalicza się opłata za jego wynajem. Ten może w całości być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Oznacza to, że za koszt uzyskania przychodu nie może być uznany koszt eksploatacji pojazdu przekraczający limit wynikający z faktycznego przebiegu pojazdu pomnożonego przez stawkę za kilometr wynikającą z odpowiedniej ustawy.

Kiedy wynajem długoterminowy jest najlepszym rozwiązaniem?

Długoterminowy wynajem samochodu pozwala nam na stosunkowo częstą wymianę samochodów na nowsze przy minimalnym wysiłku z naszej strony. Ponosząc podobne koszta, co kupując samochód na kredyt bądź biorąc go w leasing, możemy wymieniać auto na nowe co 2-3 lata. Dodatkowo nie będziemy się martwić się o sprzedaż poprzedniego pojazdu. Przez cały czas trwania umowy nie musimy też zajmować się kwestiami związanymi z jego obsługą. Wynajem samochodu to rozwiązanie warte rozważenia również dla tych firm, którym zależy na niskich ratach i pełnej kontroli nad wydatkami.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł