Pożyczki obrotowe dla firm. Rodzaje i oprocentowanie w 2021 r.

Przedsiębiorcy często spotykają się z sytuacją, w której zapłata należności od kontrahentów opóźnia się, co grozi utratą płynności finansowej oraz brakiem środków na inwestycje. Rozwiązaniem tego problemu może być pożyczka obrotowa dla firm. Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy jej zaciąganiu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Admin -
Admin
Pożyczki dla firm

Potrzebujesz pomocy przy wyborze pożyczki dla firmyZleć Pani Ali znalezienie najlepszej oferty. Wyślij wiadomość na czacie lub formularz kontaktowy.

Z tekstu dowiesz się:

Pożyczka a kredyt

Czym różni się pożyczka od kredytu? Przede wszystkim podmiotem, który może udzielić danego finansowania. Działalność kredytową zgodnie z polskim prawem mogą prowadzić jedynie banki, w związku z czym wyłącznie one mogą udzielić kredyt. Udzielić pożyczki może dedykowana do tego firma pożyczkowa, czy osoby fizyczne. Różnic jest zdecydowanie więcej, a jedną z najważniejszych jest fakt, że kredyty podlegają pod prawo bankowe, a działalność banków nadzoruje KNF. Umowy pożyczek reguluje natomiast prawo cywilne oraz ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, która zawiera zapisy dotyczące opłat i prowizji, możliwości odstąpienia od umowy oraz konieczności informowania klienta o najważniejszych parametrach produktu, w tym rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO).

Pożyczki dla firm oprocentowanie

W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że pożyczki pozabankowe dla firm i osób prywatnych są wyżej oprocentowane niż kredyty bankowe. Oczywiście jest to nieprawdą, ponieważ wysokość maksymalnych odsetek reguluje ta sama ustawa, zwana potocznie antylichwiarską. Zgodnie z jej treścią pozabankowe pożyczki dla firm mogą być oprocentowane maksymalnie w wysokości 7,20%. Skąd więc wzięła się opinia, że pożyczki pozbankowe są drogie? Przede wszystkim wynika to z faktu, że firmy pozabankowe naliczają z reguły wyższą prowizję za udzielenie pożyczki, co wiąże się z tym, że są one bardziej ryzykowne. Z reguły z pożyczek pozabankwych korzystają firmy, które nie uzyskały kredytu w banku po weryfikacji ryzyka kredytowego. 

pożyczka dla małych firmy

Kredyt obrotowy oprocentowanie

Jednym z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania jest kredyt obrotowy, który pozwala uniknąć zatorów płatniczych oraz może być przeznaczony na bieżące wydatki i inwestycje. Ile wynosi jego oprocentowanie? Maksymalne odsetki kredytu obrotowego nie mogą przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych, czyli wynoszą obecnie 7,20% w skali roku. Oczywiście oprocentowanie nie jest jedynym elementem całkowitego kosztu kredytu obrotowego, ponieważ banki naliczają również prowizję za jego udzielenie.

Jakie warunki musi spełnić firma, by uzyskać kredyt obrotowy? Przede wszystkim powinna istnieć minimum rok oraz posiadać zdolność kredytową. Oczywiście nie może również zalegać ze spłatą innych zobowiązań, czy to kredytowych, czy należności względem urzędu skarbowego i ZUS-u. W przeciwnym razie jedyną możliwością pozyskania finansowania są pozabankowe pożyczki dla firm. 

Pożyczki dla firm bez zdolności kredytowej 

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że na rynku dostępne są pożyczki dla firm bez zdolności kredytowej. Są to rozwiązania dedykowane dla przedsiębiorstw, które borykają się z problemami i pilnie potrzebują gotówki na ustabilizowanie swojej sytuacji. Skorzystanie z finansowania pozwala uregulować najpilniejsze zobowiązania, a co za tym idzie uratować biznes. W takim przypadku firma pozabankowa nie wymaga od przedsiębiorcy przedstawienia dokumentów potwierdzających dochody oraz zdolność kredytową, ale udziela kredytowania na podstawie oświadczenia klienta o zdolności przedsiębiorstwa do generowania zysków, a co za tym idzie terminowej spłaty zadłużenia.

W tym miejscu należy również wspomnieć, że firmy pozbankowe nie są zobowiązane przez prawo do weryfikacji swoich klientów w BIK. Oczywiście mogą to robić, jednak większość podchodzi do tej kwestii liberalnie, a niektóre nie robią tego wcale. Częściej weryfikują pożyczkobiorcę w biurach informacji gospodarczej, takich jak BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów czy ERIF SA. Taki rodzaj weryfikacji sprawia, że na duże szansę na udzielenie finansowania mają przedsiębiorstwa, które posiadają opóźnienia w spłacie innych zobowiązań lub przeterminowane długi.

Rodzaje rat pożyczki

Oprócz kosztu pożyczki pozabankowej, czy warunków jej udzielania warto zwrócić również uwagę na warunki jej spłaty, czyli przede wszystkim rodzaj rat. Należy mieć świadomość, że mogą być one równe, malejące lub też przyjąć formę balonową. Czy charakteryzuje się konkretny typ?

W przypadku rat równych przez cały okres kredytowania należy płacić tę samą kwotę na, którą składa się część kapitałowa oraz odsetkowa. Ta druga jest początkowo wyższa, ale wraz ze spłatą kolejnych rat proporcje się zmieniają. W przypadku rat malejących każda kolejna rata jest niższa, co wynika z faktu, że część kapitałowa jest zawsze taka sama, ale z miesiąca na miesiąc maleje część odsetkowa, ponieważ jest ona naliczana od wysokości pozostałego do spłaty kapitału. Inaczej wygląda rata balonowa, ponieważ w tym przypadku przedsiębiorca spłaca wyłącznie odsetki, a kapitał oddaje w ramach ostatniej spłacanej raty.

Pożyczka dla firmy jednoosobowej

Warto również wiedzieć, że pożyczki pozabankowe dla firm to produkty dedykowane zarówno dużym przedsiębiorstwom, jak i firmom jednoosobowym. W tym drugim przypadku uzyskanie gotówki jest bardzo szybkie i wymaga minimum formalności. Pożyczka dla firmy jednoosobowej może być przeznaczona na dowolny cel, co sprawia że można ją zaciągnąć w początkowym etapie działalności, co umożliwi rozwinięcie skrzydeł i ustabilizowanie pozycji na rynku.

Pozabankowe pożyczki dla firm to produkty, które uratowały nie jeden biznes. Wymagają minimum formalności i umożliwiają szybkie uzyskanie gotówki, w związku z czym wspomagają przedsiębiorców w trudniejszych okresach działalności. Oczywiście należy pamiętać, że decydując się na pożyczkę pozabankową dla firmy warto wybrać ofertę dopasowaną do jej potrzeb oraz możliwości finansowych, co sprawi że nie będzie problemów z jej spłatą.  

Potrzebujesz pomocy przy wyborze pożyczki dla firmy? Zleć Pani Ali znalezienie oferty.  Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę. A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

  1. pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
  2. doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
  3. pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Wyślij formularz

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.