Leasing zwrotny auta

Leasing zwrotny to szczególny rodzaj leasingu, który polega na uprzedniej odsprzedaży przedmiotu leasingu firmie leasingowej, a następnie dalszym jego wykorzystywaniu na podstawie umowy leasingu. Transakcja może dotyczyć nie tylko aut, ale również maszyn, czy nieruchomości. Komu opłaca się leasing zwrotny? Jak obliczyć jego koszt? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Admin -
Admin
leasing

Potrzebujesz pomocy przy wyborze finansowania dla firmy ? Zleć Pani Ali znalezienie najlepszej oferty. Wyślij wiadomość na czacie lub formularz kontaktowy.

Z tekstu dowiesz się:

Leasing zwrotny auta – komu się opłaca?

Leasing zwrotny auta opłaca się przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy potrzebują dodatkowych środków na inwestycje lub są zagrożeni utratą płynności finansowej. Odsprzedaż posiadanych składników majątku, a następnie wzięcie ich w leasing pozwala nadal je użytkować, jednak z zastrzeżeniem, że ich właścicielem jest firma leasingowa. Mechanizm leasingu zwrotnego pozwala firmie zwiększyć swoje aktywa obrotowe, a następnie wykorzystać je w taki sposób by przynosiły wysoki dochód, przy jednoczesnej możliwości wykorzystywania odsprzedanych środków trwałych.

czat

Leasing zwrotny czy operacyjny?

Jak wspomniano we wstępie leasing zwrotny to operacja, która obejmuje dwa etapy. Pierwszym z nich jest odsprzedaż posiadanego składnika majątku przedsiębiorstwa firmie leasingowej. Następnie oba podmioty podpisują ze sobą umowę leasingową (w formie leasingu finansowego lub operacyjnego), której przedmiotem jest odsprzedany wcześniej środek trwały. Jaki sens ma takie działanie? Przede wszystkim pozwala przedsiębiorcy poprawić płynność finansową i uwolnić zamrożone wcześniej środki, które po podpisaniu umowy leasingu zwrotnego można przeznaczyć na dalsze inwestycje. Należy oczywiście zaznaczyć, że dzięki skorzystaniu z tej formy leasingu przedsiębiorstwo nadal wykorzystuje objęte nim auto, czy maszynę, ponieważ z reguły nie opuszczają one nawet na chwilę jego siedziby. 

W czym leasing zwrotny jest lepszy od leasingu klasycznego? Przede wszystkim leasing zwrotny pozwala uzyskać dodatkowe środki na inwestycje lub bieżące potrzeby firmy dzięki odsprzedaży danego składnika majątku, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że przedsiębiorstwo nadal będzie ten majątek użytkowało na podstawie umowy leasingu. Co więcej, po jej zakończeniu dany składnik majątku znów może wrócić do poprzedniego właściciela, czyli dotychczasowego leasingobiorcy.

Jak obliczyć koszt leasingu zwrotnego?

Ile kosztuje leasing zwrotny i jak obliczyć jego koszt? Tego typu pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców planujących skorzystać z takiego rozwiązania. Biorąc pod uwagę suche kalkulacje suma rat leasingowych przewyższa kwotę, którą otrzymuje przedsiębiorstwo w ramach sprzedaży swojego składnika majątku firmie leasingowej. Wynika to z faktu, że miesięczne raty płacone są wraz z odsetkami, które stanowią marżę firmy leasingowej. Dodatkowo nalicza ona zazwyczaj również koszty manipulacyjne, a wielu przypadkach to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Jak zatem obliczyć koszt leasingu zwrotnego?

Obliczenie

W tym celu należy:

  1. Zsumować wartość wszystkich rat, a następnie
  2. Do otrzymanego wyniku doliczyć opłatę wstępną oraz wszelkie koszty manipulacyjne.
  3. Wynik będzie stanowił całkowitą kwotę do zapłaty wynikającą z umowy leasingowej.
  4. Teraz wystarczy jedynie odjąć od niego kwotę, za którą odsprzedano dany środek trwały.

W rezultacie otrzymamy koszt leasingu zwrotnego. Należy jednak pamiętać, że leasing zwrotny pozwala uzyskać korzyści podatkowe, dlatego też jego faktyczny koszt poznamy dopiero, gdy od wyliczonej wcześniej sumy odejmiemy sumę, którą zaoszczędziliśmy na podatkach.

leasing zwrotny auta
Leasing zwrotny auta pozwala przedsiębiorcy poprawić płynność finansową i uwalnia zamrożone wcześniej środki.

Leasing zwrotny samochodu ciężarowego

Bardzo często przedmiotem leasingu zwrotnego są samochody ciężarowe. Co więcej, w wielu przypadkach są to całe floty pojazdów, które zmieniły formalnego właściciela, ale nadal są użytkowane przez przedsiębiorstwo korzystające z leasingu zwrotnego. Po zakończeniu umowy leasingu może ono znów stać się właścicielem tych pojazdów i decydować o ich dalszym losie.

Czytaj także:

leasing ciężarówki w 2021

Leasing zwrotny maszyny

Przedmiotem leasingu zwrotnego mogą być również maszyny, zarówno produkcyjne, jak i np. budowlane. Jakie korzyści w tym przypadku odnosi przedsiębiorca? Poza podstawowymi zaletami takimi jak zwiększenie płynności finansowej oraz pozyskaniu dodatkowych środków na inwestycje leasing zwrotny maszyn pozwala również odnieść korzyści podatkowe. Co więcej, można je uzyskać dzięki leasingowi zwrotnemu maszyn, które zostały już całkowicie zamortyzowane w przedsiębiorstwie. Wystarczy jedynie je odsprzedać i wziąć w leasing, by jego koszty można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing zwrotny nieruchomości

Jak wygląda leasing zwrotny nieruchomości? Najczęściej dotyczy on nieruchomości komercyjnych, które są wynajmowane i generują zysk. Ich właściciel decyduje się na skorzystanie z leasingu zwrotnego, ponieważ chce odblokować środki, które zainwestował w stworzenie danego budynku. Sprzedając go firmie leasingowej uwalnia kapitał, który może przeznaczyć na kolejne inwestycje. Nadal jednak korzysta z nieruchomości na podstawie umowy leasingu, a co za tym idzie wynajmuje ją innym podmiotom. Uzyskany czynsz najmu pokrywa miesięczną ratę leasingu, a nadwyżka stanowi czysty zysk.

Leasing zwrotny – przykład

Jak wygląda leasing zwrotny w praktyce? Załóżmy, że firma budowlana X potrzebuje środków na realizację danego zlecenia, którego całościowe rozliczenie nastąpi dopiero po jego zakończeniu. Przedsiębiorstwo nie posiada zdolności kredytowej, dysponuje autem dostawczym o wartości zbliżonej do brakującej kwoty. W związku z tym kontaktuje się ono z firmą leasingową Y, by odsprzedać jej auto dostawcze. Automatycznie podpisuje jednak z nią umowę leasingu zwrotnego, co sprawia że mimo iż nie jest już formalnym właścicielem samochodu, to nadal może go użytkować. Co więcej, po zakończeniu umowy może znów je wykupić na zasadach standardowego leasingu. Przeprowadzenie takiej operacji sprawia, że firma pozyskuje środki na realizację inwestycji w zamian za spłatę rat leasingowych.

Leasing zwrotny to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Jego zaletą jest fakt, że wymaga minimum formalności oraz może dotyczyć wszelkiego rodzaju środków trwałych, którymi najczęściej są auta osobowe i ciężarowe, maszyny, a nawet nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze finansowania dla firmy ? Zleć Pani Ali znalezienie najlepszej oferty. Wyślij wiadomość na czacie lub formularz kontaktowy

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę. A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

  1. pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
  2. doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
  3. pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowani

Wyślij formularz

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł