Finansowanie faktur przez faktoring – lekiem na przetrwanie dla niejednej firmy.

Szybki dostęp do gotówki bez wykazywania się dobrą historią kredytową i przede wszystkim sposób na finansowanie bez zaciągania kredytu. Tak to możliwe jeśli firma decyduje się na finansowanie faktur przez faktoring.

Admin -
Admin
ubezpieczenie firm
czat o finansach

Czas czytania o. 3 minuty

Z tekstu dowiesz się o:

Finansowanie faktur w faktoringu – pierwsza pomoc dla firm

Finansowanie faktur metodą faktoringu to sposób znany i obecny na polskim rynku od kilkudziesięciu lat. Jest odpowiedzią na zatory płatnicze, ponieważ zapewnia finansowanie bieżącej działalności  i poprawia płynność firmy.

O jego wyborze, jako źródle finansowania decydują:

  1. jest to jeden z lepszych sposobów na wyróżnienie swojej firmy na tle konkurencji.
  2. jest to metoda na zdobycie szybkiej gotówki bez zaciągania kredytu.

Faktoring  jest usługą świadczoną przez podmiot finansujący (Faktora), która polega na wykupie faktur od klienta z tytułu realizowanych przez niego usług lub dostaw towaru do swoich kontrahentów.

faktoring jak działa

Oszczędność czasu dla przedsiębiorcy

Kiedy Firma ma do wyboru możliwość starania się o kredyt bankowy, którego uzyskanie jest rozciągnięte w czasie i obarczone ryzykiem odmowy, powinna skorzystać z faktoringu. Szczególnie po ostatnich dwóch kwartałach firmy, które mają słabsze wyniki bilansowe spotykają się z większymi wymaganiami sektora bankowego, w tym zwiększonej ilości niezbędnej dokumentacji.

faktoring ranking

Faktoring jest usługą znacznie uproszczoną w procedurach i oczekiwaniu na gotówkę. Faktor podejmuje bowiem decyzję w ciągu dosłownie kilku dni. Szybciej również reaguje na obecną sytuację gospodarczą i nie podchodzi zero jedynkowo do wskaźników bilansowych starającego się o finansowanie.

Faktoring – jakie jest ryzyko?

Usługa faktoringu jest tak skonstruowana, że występuje w niej jeszcze jeden podmiot w postaci płatnik. To na płatniku w wielu przypadkach Faktor może oprzeć ryzyko transakcji. Oznacza, że jeżeli Twoja firma jest w słabej kondycji finansowej możesz korzystać z faktoringu – istotne jest aby Twój kontrahent był wiarygodny.

Przykład:

Faktoring, a zamówienia publiczne

Powyższa sytuacji odnosi się praktycznie do całego sektora zamówień publicznych, gdzie zamawiającym jest sektor samorządowy. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdzie klient jest pewny zapłaty lecz z uwagi na brak bieżącej płynności finansowej oczekuje natychmiastowego uwolnienia środków z wystawionej faktury.

faktoring co to jest

Jakie faktury można finansować w faktoringu

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym instrumentem finansowania jest możliwość wybiórczego z niego korzystania.  Klient decyduje, którą fakturę i na jaki okres chce finansować u Faktora. W przypadku poprawy sytuacji finansowej może bowiem całkowicie zawiesić finansowanie, lub skrócić okres finansowania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

paniala czat
PaniAla czat o finansowaniu

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.