Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Czy warto się ubezpieczyć?

Publiczna opieka zdrowotna w ramach NFZ nie jest wystarczająca dla wielu Polaków. Ponad połowa z nich korzysta z dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Prywatna opieka zdrowotna pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty oraz elastyczne godziny przyjęć. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne może być również zabezpieczeniem bądź benefitem pozapłacowym oferowanym przez pracodawców. Warto mieć na […]

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Publiczna opieka zdrowotna w ramach NFZ nie jest wystarczająca dla wielu Polaków. Ponad połowa z nich korzysta z dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Prywatna opieka zdrowotna pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty oraz elastyczne godziny przyjęć. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne może być również zabezpieczeniem bądź benefitem pozapłacowym oferowanym przez pracodawców.

Warto mieć na uwadze, że posiadacze dodatkowej polisy zdrowotnej, cieszą się większym zaangażowaniem lekarzy.

Jak działa dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatna polisa ubezpieczeniowa jest dopełnieniem ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie zwalnia z obowiązku płacenia składek do NFZ. Ideą prywatnej polis zdrowotnej jest zwiększenie komfortu leczenia oraz ułatwienie dostępu do specjalistów.

Prywatna polisa nie jest substytutem ubezpieczenia NFZ – warto mieć na uwadze, że w sytuacji nagłych wypadków zagrażających życiu, poszkodowany trafia do publicznego szpitala.

Na jak długi czas zawierana jest umowa ubezpieczenia?

Ubezpieczyciele oferują polisy zdrowotne standardowo na 12 miesięcy. W rocznicę zawarcia umowy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ubezpieczonemu aktualne proponowane składki na podstawie przebytych badań lekarskich oraz analizy chorób w roku poprzednim.

Jeśli ubezpieczony chętnie i często korzystał z usług lekarskich, może liczyć się ze wzrostem składki nawet o 100% jej początkowej wartości. Im mniej chorób w ciągu roku, tym większa szansa na utrzymaniu składek bez zmian.

Czy ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży polisy zdrowotnej?

W wyniku analizy dokumentacji medycznej zainteresowanego poprzedzonej wywiadem lekarskim, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmowy sprzedaży polisy. Dzieje się tak, gdy potencjalny klient należy do grupy wysokiego ryzyka tj. ma wysokie prawdopodobieństwo chorób genetycznych lub zawodowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy?

W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego niezwykle ważne jest zapoznanie się z długością karencji ubezpieczeniowych. Karencja to okres składkowy, podczas którego ubezpieczony nie może korzystać z określonych w OWU świadczeń.

Okresem karencji objęte są najdroższe usługi zdrowotne takie jak:

  • Wizyty u stomatologa,
  • Prowadzenie ciąży,
  • Specjalne rehabilitacje.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza również limity korzystania z usług medycznych takich jak domowe wizyty lekarskie czy też badanie rezonansem magnetycznym.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.