Jak wybrać odpowiedni faktoring dla transportu.

Interesuje Cię faktoring dla transportu? Sprawdź na co zwrócić uwagę podpisując umowę faktoringową i jak negocjować z klientem warunki. Co zrobić gdy obowiązuje Cię zakaz cesji w zleceniach lub gdy masz kilkadziesiąt faktur w miesiącu na niskie nominały. Podajemy możliwe rozwiązania.

Admin -
Admin
faktoring dla transportu
blog finansowy

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu oferty faktoringu dla firmy? Skorzystaj ze wsparcia. Pani Ala znajdzie dla Ciebie dopasowane rozwiązanie, wynegocjuje ceny i pomoże w kwestiach prawno – formalnych. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania 6 minut

Z tekstu dowiesz się:

Faktoring dla transportu – czym się kierować przy wyborze usługi faktoringowej

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zwrócić uwagę na specyfikę tej branży. Panuje w niej duża konkurencja i wielu przedsiębiorców codziennie walczy o klienta, poszukuje nowych zleceń i często z dnia na dzień nie wie dla kogo będzie pracować. Wiele firm branży TSL to niewielkie podmioty zatrudniające kilku pracowników i posiadające 2-5 samochodów. Walczą nie tylko z konkurencją ale również z niestabilnymi kosztami (ceny paliw) i długimi terminami płatności. Poszukując dla siebie najlepszej oferty faktoringu muszą przede wszystkim przyjrzeć się specyfice swojej firmy. Obserwując rynek można wyróżnić dwa podstawowe modele biznesowe w tej branży.

Faktoring dla firmy ze stałymi kontrahentami

W najlepszej jak się wydaje sytuacji są ci przedsiębiorcy, którzy mają stałych dużych klientów. Jeżeli płatnicy to stabilne firmy to jedynymi problemami są zazwyczaj:

  • długi termin płatności – często 60-90 dni od otrzymania kompletu dokumentów
  • zakaz cedowania wierzytelności. Jest to poważna przeszkoda w pozyskaniu finansowania w postaci faktoringu. Czasami płatnicy firm transportowych nie chcą zezwalać na cesję faktoringową ponieważ nie chcą mieć komplikacji z pilnowaniem płatności na inne rachunki bankowe niż ich zleceniobiorca lub sami oferują skonto za szybszą płatność. Wadą skonta jest to, że nie jest ono uregulowane żadną umową i płatnik oferuje je wtedy, kiedy dysponuje wolnymi środkami. Nie można więc w oparciu o skonto budować planów finansowych. Przeglądając oferty faktoringowe trzeba więc zwrócić uwagę na faktorów, którzy są w stanie zaoferować rozwiązanie dopasowane do sytuacji klienta.

Faktoring dla transportu – możliwe rozwiązania przy zakazie cesji

  1. Podjąć się wynegocjowania zgody na cesję jeśli klient będzie miał z tym problem (czasami taką zgodę można uzyskać za wydłużenie np. o 1-2 tygodnie terminu płatności)
  2. Ograniczyć do minimum formalności np. pracować na cesji generalnej wierzytelności – co pozwala zminimalizować komplikacje dla płatnika (płaci wszystkie faktury na rachunek faktora nawet jeśli nie wszystkie są objęte finansowaniem)
  3. Zaproponować faktoring niejawny (cichy) jeśli mimo podejmowanych prób nie można uzyskać zgody na cesję lub odwrotny pozwalający finansować koszty.
faktoring dla transportu

Twój kontrahent nie zgadza się na faktoring? – skorzystaj z faktoringu cichego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj Finansowanie faktur w faktoringu cichym

Faktoring dla firmy bez stałych kontrahentów

Firmy te pozyskują klientów z giełdy. Jest to nieustanny proces poszukiwania zleceń. Ten model działania wiąże się problemami które mogą utrudnić pozyskanie faktoringu:

  • brak powtarzalności płatników
  • częsty zakaz cesji w zleceniach
  • zwiększone ryzyko opóźnień w uzyskaniu zapłaty lub wręcz braku zapłaty
  • duże rozdrobnienie – często jest to kilkanaście/kilkadziesiąt faktur w miesiącu na niskie nominały
  • niski obrót miesięczny.

Wiele firm faktoringowych nie jest zainteresowanych współpracą z takimi podmiotami ze względu na dużą pracochłonność, brak możliwości uzyskiwania zgody na cesję lub nieopłacalność podejmowania takich działań, niskie limity a co się z tym wiąże potencjalny zarobek. Warto poszukać faktora, który zaproponuje kompleksowe rozwiązanie w zakresie pozyskania finansowania.

Faktoring transportowy – możliwe rozwiązania przy wielu kontrahentach

  1. zastosowanie faktoringu cichego z przekierowaniem wpłat od kontrahentów na dodatkowy rachunek przewoźnika z dostępem dla faktora
  2. faktoring odwrotny zapewniający płatności za paliwo kupowane przez przewoźnika. Wszystko na temat faktoringu zakupowego pisaliśmy w tu Faktoring odwrotny na ratunek przedsiębiorcom.

Oferta na rynku faktoringu jest spora. Można szukać partnera zarówno wśród banków jak i firm pozabankowych. Ważne aby wybrać podmiot, który będzie na tyle elastyczny aby dopasował swoją ofertę do naszych potrzeb.

Zleć Pani Ali przygotowanie oferty faktoringu i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

Dlatego zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

  • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
  • doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
  • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

Pożyczka firmowa RRSO

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.