Faktoring odwrotny – na ratunek przedsiębiorcom

Jedną z najbardziej innowacyjnych metod finansowania swoich działań jest faktoring odwrotny. Czym dokładnie jest faktoring odwrotny i dlaczego warto wykorzystać to rozwiązanie w swojej firmie?

Admin -
Admin
blog finansowy

Potrzebujesz pomocy przy wyborze faktoringu? Skorzystaj ze wsparcia Pani AliOtrzymasz analizę ofert, dopasowaną ofertę oraz wsparcie finansowo-prawne. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania 6 min.

Z tekstu dowiesz się:

Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny to rozwiązanie, które ma na celu pokrycie wszelkich bieżących opłat, jakie wynikają z faktu prowadzenia działalności. Zamiast wykorzystywać drogie oferty kredytów i pożyczek firmowych dostępnych na rynku, przedsiębiorca, który planuje zakupić towar, lub usługę. Na czym polega faktoring odwrotny? Jest to umowa pomiędzy przedsiębiorstwem a firmą faktoringową (faktor), zgodnie z którą ta druga finansuje wszelkie zakupy w zamian za drobną prowizję i umożliwia firmie uregulować tę płatność z odroczonym terminem płatności. Jak wygląda okres odroczenia? Jest to ściśle uzależnione od umowy, jaką faktor ma z przedsiębiorstwem Jednak najczęściej wynosi on od 30 do 60 dni. Faktoring odwrotny jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasz kontrahent nie chce zgodzić się na dłuższy termin płatności, my natomiast nie dysponujemy w tym momencie żądaną kwotą, która może pokryć transakcję. 

oferta faktoringu paniala

Dlaczego odwrotny? Na czym polega istota faktoringu odwrotnego?

Dlaczego proces finansowania bieżących transakcji przez faktora nazywa się faktoringiem odwrotnym? By to wyjaśnić, musimy najpierw poznać definicję faktoringu klasycznego. Na czym on polega? Jest to proces wykupienia wierzytelności przez faktora. Przedsiębiorstwo, które wykona usługę lub sprzedaje produkt, wystawia fakturę. W wielu branżach istnieje praktyka, zgodnie z którą faktury posiadają termin płatności odroczony o 30, 90, a w skrajnych przypadkach nawet 180 dni. 

Zbyt duże nagromadzenie faktur, które nie zostały uregulowane, może prowadzić do zatoru finansowego, utraty płynności finansowej, a w długim okresie do upadłości firmy. Faktoring klasyczny pozwala na natychmiastowe otrzymanie środków pieniężnych. Bez potrzeby oczekiwania na płatność kontrahenta w zamian za otrzymanie prawa do roszczenia spłaty zobowiązania. Jak więc widać, faktoring klasyczny jest rozwiązaniem skierowanym do strony sprzedającej. Faktoring odwrotny natomiast skupia się na kupujących – przedsiębiorstwach, które planują opłacić swoje transakcje. 

schemat faktoringu odwrotnego

Przykład zastosowania faktoringu odwrotnego

By dokładnie zrozumieć istotę faktoringu odwrotnego, posłużmy się przykładem. Mała rodzinna firma budowlana swoją działalność opiera na kontraktach z ogromnymi przedsiębiorstwami, które inwestują w budowę dużych osiedli mieszkalnych. W ramach odpowiedzialności naszej małej firmy jest wykonanie pewnego określonego zakresu prac, przy założeniu, że potencjalne materiały budowlane, narzędzia i pracownicy są zapewnieni we własnym zakresie. Firma ta ma w obecnym momencie problem. Mała liczba zleceń determinuje problem z płynnością finansową, która w pewien sposób paraliżuje całą działalność – potrzeba uregulowania bieżących płatności i wynagrodzeń pracowników sprawia, że nie firma nie ma na ten moment środków, które umożliwią zakup materiałów, które pozwolą rozpocząć zlecenie dla dużej międzynarodowej firmy.

Dostawca materiałów budowlanych, znając realia branży, zobowiązał się dostarczyć niezbędne surowce pod warunkiem uregulowania płatności nie później niż w ciągu 7 dni. My natomiast będziemy dysponować taką kwotą dopiero po zakończeniu zlecenia. Faktoring odwrotny będzie w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Faktor ureguluje płatność wobec dostawcy materiałów budowlanych, a my będziemy mogli ze spokojną głową skupić się na zleceniu. 

Czytaj także:

faktoring wymagalnościowy

Dlaczego warto zdecydować się na wykorzystanie faktoringu odwrotnego w swoim biznesie?

Faktoring odwrotny to ukłon w stronę przedsiębiorstw, które pragną uelastycznić proces zarządzania płynnością finansową. Dzięki wykorzystaniu tej innowacyjnej metody finansowania działalności zagwarantujemy sobie stabilność wykonywania swojej aktywności niezależnie od warunków panujących na rynku. Sam w sobie faktoring redukuje również czas spędzony na uzgadniane formalności, który tradycyjnie poświęciliśmy, by ustalić dogodne dla obu stron warunki spłaty. 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze faktoringu? Skorzystaj ze wsparcia Pani AliOtrzymasz analizę ofert, dopasowaną ofertę oraz wsparcie finansowo-prawne. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

paniala czat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.